Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Archiwalne zdjęcie pięciu żołnierzy wyklętych w mundurach i z bronią w ręku
Wydarzenie
Data
Miejsce
Obelisk przy ul. Bielawskiej i cmentarz komunalny w Dzierżoniowie

Upamiętniamy wszystkich walczących zbrojnie przeciwko komunistycznej dyktaturze po zakończeniu II wojny światowej. 1 marca to rocznica zamordowania przez komunistów członków ostatniej, IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, powojennego głównego spadkobiercy Armii Krajowej w walce o niepodległość. 

Historia żołnierzy wyklętych rozpoczęła się na Kresach, po tym jak Sowieci w lipcu 1944 r. wywieźli na Sybir ok. 10 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, z którymi kilka dni wcześniej wspólnymi siłami wypędzali z Wilna wojska niemieckie. Żołnierze V Brygady Wileńskiej AK pod dowództwem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” uniknęli aresztowania przez NKWD i pomaszerowali na zachód, by później działać na terenach pojałtańskiej Polski.  

Ostatni zabity przez komunistów żołnierz wyklęty to Józef Franczak „Lalek”. Został zastrzelony przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki podczas obławy w 1963 r. To właśnie od daty rocznicy jego śmierci w Polsce i poza jej granicami odbywają się 1 marca biegi „Tropem wilczym” na dystansie 1963 m.

Na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapraszamy o godzinie 11.00 pod obelisk przy ul. Bielawskiej i na cmentarz komunalny.