58. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego

Zbigniew Cybulski - czarno-białe zdjęcie
fot: archiwalne

Mroźna zima, sobota 8 stycznia 1967 roku, godzina 4.18 w nocy. Zbigniew Cybulski wspólnie z przyjacielem Alfredem Andrysem wysiadają przy dworcu głównym i biegną, aby zdążyć na odchodzący o 4.20 ekspres „Odra” do Warszawy. Tak zaczyna się ostatni akord życia aktora.

Andrysowi udaje się wskoczyć do wagonu, Cybulskiego przyspieszający pociąg wciąga między wagon a krawędź peronu i ciągnie jego ciało po peronie ponad 12 metrów. Ten szczegół poznaliśmy m.in. dzięki odnalezionej latem 2020 roku teczce z dochodzenia po śmierci aktora prowadzonego przez kolej. Opowiada o niej Dorota Karaś, autorka biografii „Cybulski. Podwójne salto”.

Zbigniew Cybulski uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów w powojennej kinematografii polskiej. Urodził się 3 listopada 1927 roku we wsi Kniaże (dziś to miejsce znajduje się na Ukrainie). Po wojnie, w 1946, rodzina Cybulskich wróciła do kraju, a konkretnie do Katowic. Najwcześniejsze lata Zbyszek spędził na tułaczce po różnych miejscach w Polsce, ostatecznie zamieszkał w Dzierżoniowie (obecnie woj. dolnośląskie). Tu w 1947 roku zdał maturę (gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego) oraz został dowódcą drużyny harcerskiej. Zbyszek już w młodości był bardzo kreatywnym człowiekiem. Organizował i uczestniczył w wielu zajęciach koła sportowego i oczywiście dramatycznego. Był osobą, która gromadziła przy sobie rzesze rówieśników. Od młodzieńczych lat wyróżniał się nietuzinkową i oryginalną postawą w życiu szkoły i miasta. Jedną z jego pasji był również sport. Uprawiał biegi na średnie dystanse, uczestniczył także w zawodach, do których przygotowywał się bardzo starannie. Po maturze wyjechał do Krakowa, gdzie studiował na Wydziale Konsularnym krakowskiej Szkoły Handlowej, następnie przeniósł się na wydział Dziennikarski Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys Zbigniewa Cybulskiego na Filmweb