Naukowcy pomogą w retencji i odzyskiwaniu wody deszczowej

Z Lewej prof. Bartosz Kazimierczak, dziekan wydziału inżynierii środowiska, z prawej burmistrz Dariusz Kucharski, ściskają prawe dłonie po podpisaniu porozumienia między miastem a politechniką
Fot. UM Dzierżoniów

Nowoczesne technologie w służbie miasta – tak w skrócie można by nazwać współpracę, jaką miasto Dzierżoniów nawiązało dziś z Politechniką Wrocławską. Dzięki niej będziemy mogli liczyć nie tylko na konsultacje naszych projektów z fachowcami z renomowanej uczelni, ale również na kreowanie i wspieranie innowacyjności rozwiązań technicznych przy kolejnych miejskich inwestycjach.

Dla Politechniki Wrocławskiej możemy być jako miasto ciekawym miejscem do prowadzenia badań, wdrażania nowych rozwiązań i technologii. Korzyści z podpisania porozumienia będą więc obustronne i wielowymiarowe.

Potrzebujemy np. rozwiązań w kontekście projektowania nowej lub przeprojektowania istniejącej kanalizacji burzowej. Wiele miejsc, które kiedyś były niezamieszkałe, teraz są dość mocno zabudowane, a kanalizację często projektowali w tym miejscu jeszcze Niemcy. Teraz musimy ją dostosować, ale też dobrze wykorzystywać - mówił po podpisaniu porozumienia Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa. 

Zwłaszcza w kontekście powodzi, także tych tzw. „błyskawicznych” kanalizacja burzowa ma ogromne znaczenie. Chcemy także te nadmiary wody potrafić wykorzystać (np. do wyprowadzania ich na tereny zielone). 
Porozumienie będzie oczywiście działało w dwie strony. Często naukowcy mają pomysły, innowacyjne projekty, które mogą w takich mniejszych ośrodkach jak Dzierżoniów być testowane, sprawdzane, a następnie wdrażane w innych, większych miastach.