Utrudnienia na drodze Dzierżoniów-Świdnica

Dwa ciężarowe auta jadęce drogą, dookoła pola i kilka drzew
Fot: www.doba.pl

Jak informuje Wydział Transportu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, w związku z trwającą przebudową drogi wojewódzkiej nr 382 wprowadzona została zmiana organizacji ruchu na ok. 2-kilometrowym odcinku Boleścin - Grodziszcze.

Remont wykonywany będzie etapowo. Wprowadzona zostanie sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy. W szczycie komunikacyjnym do kierowania ruchem zaangażowane będą osoby uprawnione. Droga wojewódzka nr 382 to ważny szlak komunikacyjny województwa dolnośląskiego, łączący Strzegom, Świdnicę, Dzierżoniów, Ząbkowice Śląskie z granicą państwa z Republiką Czeską w Paczkowie w woj. opolskim.

Zgodnie z zapowiedzią DSDiK we Wrocławiu zakres przebudowy drogi wojewódzkiej nr 382 dotyczyć będzie m.in.:

  • wzmocnienia istniejącej konstrukcji jezdni i doprowadzenie do szerokości 7,0 m
  • wykonania poboczy szer. 1,25 m
  • odtworzenia rowów przydrożnych
  • wykonania nowych przepustów pod istniejącymi zjazdami z drogi wojewódzkiej
  • wykonania nawierzchni bitumicznej na istniejących zjazdach wraz z ich dostosowaniem do obowiązujących przepisów
  • po przebudowie: wykonanie oznakowania drogi z zachowaniem dotychczas obowiązującej organizacji ruchu.

Pierwszy etap zakłada wyłączenie jezdni w kierunku Dzierżoniowa na odcinku ok. 450 metrów. Ruch wahadłowy obowiązywać będzie od miejsca położonego ok. 150 metrów przed skrzyżowaniem z drogą gminną do Krzyżowej (skręt w tę drogę ani wyjazd z tej drogi na DW382 nie będzie możliwy).

Kolejną częścią pierwszego etapu będzie zamknięcie jezdni w kierunku Świdnicy na tym samym odcinku. Wjazd i wyjazd z drogi gminnej do Krzyżowej również będzie niemożliwy. Objazd do Krzyżowej od strony Świdnica odbywać się będzie przez Grodziszcze.

W drugim etapie wykonawca przewiduje zamknięcie fragmentu jezdni w stronę Dzierżoniowa na odcinku ok. 450 metrów. Ruch wahadłowy funkcjonować będzie ok. 250 metrów za skrzyżowaniem z drogą gminną do Krzyżowej (patrząc od strony Świdnicy), która będzie już całkowicie przejezdna. Ten etap podzielony będzie na dwie części, w drugiej planowane jest zamknięcie jezdni w kierunku Świdnicy.

Trzeci, czwarty etap i piąty etap to zamknięcie kolejnych, ok. 450-metrowych fragmentów jezdni w stronę Grodziszcza, rozpoczynających się tam, gdzie zakończył się poprzedni etap. Ponownie wprowadzany będzie ruch wahadłowy i początkowo zamknięta będzie jezdnia w kierunku Dzierżoniowa, a następnie w kierunku Świdnicy. Ostatni z etapów rozpoczynać się będzie tuż za skrzyżowaniem z drogą gminną przy wjeździe do Grodziszcza od strony Świdnicy.

Podczas prac remontowych zamknięte zostaną wyjazdy z dróg polnych i obowiązywać będą nowe ograniczenia prędkości. Łączna długość remontowanego odcinka to 2,063 km. O szczegółach informować będziemy na bieżąco.

Planowany termin zakończenia przebudowy DW382 na odcinku Boleścin-Grodziszcze to grudzień 2023 roku.