O co dolnośląscy samorządowcy walczyli w Brukseli?

Pięć osób na wspólnym zdjęciu, po środku kobieta w pomarańczowym żakiecie

Prezydent Wrocławia (Jacek Sutryk),Wałbrzycha (Roman Szełemej), Jeleniej Góry (Jerzy Łużniak) i burmistrz Dzierżoniowa (Dariusz Kucharski) reprezentowali dolnośląskie samorządy podczas spotkania z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego (Roberta Metsola).

Podział unijnych środków uwzględniający równomierny rozwój północnej i południowej części Województwa Dolnośląskiego i pomoc naszym samorządom w kryzysie uchodźczym, to dwa najważniejsze tematy poruszone podczas spotkania z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Z perspektywy dalszego rozwoju Dzierżoniowa najważniejsza dla nas jest kwestia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ma być ona pewnego rodzaju rekompensatą dla byłego województwa wałbrzyskiego za likwidację przemysłu, szczególnie wydobywczego i ciężkiego w latach 90-tych. O to walczymy razem z wieloma samorządowcami z naszego województwa. Dla Dzierżoniowa ma to szczególne znaczenie, ponieważ pomoc sektorowa nigdy nie była skierowana do naszego miasta. Korzystały z niej m.in. samorządy innych województw, w których likwidowano przemysł kopalniany i ciężki, my musieliśmy poradzić z tym sobie sami. A ponieważ nowa unijna perspektywa daje na to szansę, to warto o nią powalczyć. I to był główny cel tej wizyty – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.