Nadanie numeru PESEL i e-usługi dla obywateli Ukrainy

Uśmiechnięta kobieta trzymająca smartfon
Fot: www.gov.pl

Rejestracja we wszystkich urzędach miast i gmin ruszyła w środę, 16 marca 2022 r. Na jakich zasadach wydawane są num ery PESEL i do czego będą służyć - najważniejsze informacje.

Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta oraz świadczeń – m.in. Dobry Start, czy 500+. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane - m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która:

  • jest pełnoletnia,
  • ma ukraińskie obywatelstwo,
  • przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
  • ma nadany numer PESEL,
  • ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,
zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Do nadania numeru PESEL potrzebne jest:

  • paszport/ dokument potwierdzający tożsamość
  • jedno zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm (można je wykonać nieodpłatnie w punkcie Foto-Lab przy ul. Wrocławskiej 29 w Dzierżoniowie)
  • numer telefonu
  • adres e-mail

Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy złożeniu wniosku, ale wniosek musi zawierać aktualne zdjęcie dziecka.