Rajd Jesienny hufca! Pierwszy od dwóch lat

Kilkudziesięciu harcerzy na wspólnym zdjęciu na łące, w tle zieleń
Fot: Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP

Co więcej, był to rajd wyjątkowy, bo urodzinowy. Urodzinowy, bo z okazji zeszłorocznej 75-rocznicy urodzin hufca.  Z tego powodu, od11 do 14 listopada nasi harcerze odwiedzili Warszawę. Przez dwa dni poznawali ją w inny sposób niż zazwyczaj, odwiedzając miejsca istotne dla wojennej historii miasta.

Pierwszego dnia pobytu uczestnicy odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Podzieleni na mniejsze grupy, zostali oprowadzeni przez przewodników po nowoczesnej i interesującej ekspozycji. Następnie, w okolicach siedziby Kwatery Głównej ZHP, w trakcie uroczystego apelu na ręce dyrektora Muzeum Harcerstwa zostały przekazane dwa historyczne sztandary: Hufca Dzierżoniów oraz IV Szczepu Drużyn im. Szarych Szeregów w Bielawie Hufca ZHP Bielawa. Po obiedzie, harcerze udali się na Wojskowy Cmentarz Powązkowski. Tam odwiedzili mogiły m.in. Stefana Mirowskiego, Aleksandra Kamińskiego oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Oddaniu hołdu bohaterom towarzyszyły gawędy o ich losach. Długi dzień pełen refleksji i nauki, stanowił dopełnienie wcześniejszych informacji o historii naszego Hufca - bo przecież założyciele naszej jednostki w dużej mierze z Warszawy i okolic pochodzili, i w Powstaniu Warszawskim walczyli. Tą wiedzą uczestnicy mogli się popisać jeszcze wieczorem, w trakcie quizu o historii naszego hufca.

Następny dzień, należał do tych ekscytujących. Z samego rana harcerze dowiedzieli się, że jako angielscy żołnierze desantowi zostaną zrzuceni do objętej wojną Warszawy. Tam, niezauważeni, mieli poruszać się po mieście wykonując kolejne zadania. A te były skomplikowane! Szycie ran postrzałowych, odbijanie aresztowanych kolegów z drużyny, trening sprawnościowy, podrzucanie listów do powstańczych skrzynek, a to wszystko w konspiracji i w ukryciu przed niepowołanym wzrokiem.

Pełen emocji dzień zakończyliśmy śpiewankami z repertuaru piosenek powstańczych. Melodia Pałacyku Michla jeszcze do następnego dnia grała wszystkim w głowach. Dwa dni były wypełnione wiadomościami o historii i patriotyzmie. Harcerze z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem poznawali dziedzictwo stolicy i naszej jednostki.

Rajd zwieńczyliśmy dniem pełnym radości z tego, co mamy współcześnie. I tak mieliśmy okazję bawić się w Parku Wodnym Suntago, aby pozytywnie zmęczeni wrócić do naszych domów.

W czasie rajdu urodzinowego drużyny współzawodniczyły ze sobą. Finalnie podium prezentowało się następująco:

  • I miejsc- 8 HDCZB BUGAJE
  • II miejsce – 7 DH ISKRA
  • III miejsce – 13 DH BRZOZY

Organizatorem rajdu był Krąg Instruktorski „BUKI”. Zadanie było współfinansowane przez Gminę Miejską Dzierżoniów, za co serdecznie dziękujemy!

Źródło: Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP