Pamięć o Walerianie Tewzadze

Żołnierski puton stojący w dwuszeregu
Fot: UM Dzierżoniów

Gruziński kontraktowany podpułkownik dyplomowanego Wojska Polskiego, był przez wiele lat mieszkańcem Dzierżoniowa. Jego życiową postawę i żołnierskie bohaterstwo uczczono wczoraj na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie.

Mogiła została uhonorowana insygnium „Ojczyzna swemu obrońcy” w ramach projektu „Ocalamy” realizowanego przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu i Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który ma na celu upamiętnienie i zachowanie miejsc pochówku osób zasłużonych w walce o wolną Polskę.

Walerian Tewzadze, który zamieszkał po wojnie w Dzierżoniowie jako Walery Krzyżanowski, walczył w kampanii wrześniowej, za swoją postawę został nagrodzony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Po kapitulacji Warszawy trafił do niewoli, potem wrócił do Polski.

W Dzierżoniowie piastował m.in. funkcję prezesa powstającej spółdzielni mieszkaniowej. Zmarł w 1985 r. Dopiero w testamencie przyznał się do swego prawdziwego nazwiska.

26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę uzyskania przez ten kraj po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Kilkadziesiąt lat później, 31 marca 1991 roku, odbyło się w Gruzji referendum, w którym 98,91 proc. głosujących ponownie opowiedziało się za niepodległością kraju, która została ogłoszona 9 kwietnia 1991 r. W 2021 roku Gruzja obchodzi 30. rocznicę tamtych wydarzeń.