Auta znikają z parkingów i innych miejsc publicznych

Auto stojące na lawecie, w drugim planie budynek
Fot: UM Dzierżoniów

Dwadzieścia w minionym i siedem w tym roku - to liczba samochodów, które porzucone przez właścicieli blokowały miejsca parkingowe i drogi. Ich usuwaniem zajmują się dzierżoniowscy strażnicy.

- Informacje o porzuconych autach przekazywane są właśnie najczęściej w kontaktach strażników z mieszkańcami. Ze względu na fakt, że każde pozostawione czy porzucone przez właściciela auto blokuje miejsce parkingowe i źle wpływa na estetykę zwracamy na to szczególną uwagę. Problemem w jeszcze szybszym pozbywaniu się wraków aut nie jest brak wiedzy o miejscach, w których się one znajdują, ale wynikająca z przepisów długa procedura pozwalająca na  usunięcie auta zgodnie z literą prawa. Część takich pojazdów znajduje się na terenach prywatnych i w takich przypadkach nie ma możliwości podejmowania działań przez strażników – mówi Mariusz Furgała, komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa.  
 
Podmiotem fizycznie usuwającym niedopuszczone do ruchu auta jest wyłaniana w przetargu firma, zgodnie z ostatnią umową, zwartą 3 marca br. i obowiązująca do marca 2022 roku koszt usunięcia jednego pojazdu to 93 grosze. Ta symboliczna wręcz cena wynika z faktu, że firma zajmuje się także utylizacją pojazdów.