Jak sprawdzają się aktywne przejścia dla pieszych?
Na żadnym z dziewięciu aktywnych przejść, które w minionym roku powstały w Dzierżoniowie, nie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. W naszym mieście będzie więcej tego typu rozwiązań, zwłaszcza, że powstają nowe i coraz tańsze technologie.
Aktywne przejścia najlepiej sprawdzają się nocą i przy złej pogodzie, ale swoją rolę spełniają także za dnia. Nie ma rozwiązań idealnych, jednak aktywne przejście jest bezpieczniejsze od tradycyjnego. Gównie dlatego takie inwestycje planuje coraz więcej miast.
W tej dziedzinie zmieniają się także pomysły i technologie. W lutym jedna z polskich firm będzie testować w Dzierżoniowie swój pomysł na aktywne przejścia i zbierać opinię mieszkańców.
Nie zmienimy wszystkich przejść na aktywne, bo nie ma takiej potrzeby. Jest jednak jeszcze kilka miejsc, w których takie rozwiązanie warto zastosować – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.
Pierwsze cztery aktywne przejścia powstały na ul. Piastowskiej, kolejne pięć w miejscach prowadzących do szkół oraz instytucji kultury i sportu (jedno przy SP9, trzy przy skrzyżowaniu ul. Kopernika i Sienkiewicza w sąsiedztwie basenu i szkoły muzycznej, oraz jedno na ul. Złotej, obok SP3.