Puszka czyli Street Art Romana Mrozowskiego - wystawa prac

Kolaż przedstawiający prace malarskie Romana Mrozowskiego
Święto
Data
Miejsce
Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Bilet
Bezpłatne

Wystarczy puszka z farbą i kawałek ściany, by zrodził się pomysł na obraz. Puszka w ręce staje się narzędziem kreacji, pozwala tworzyć świat inny niż rzeczywisty, bardziej kolorowy. Dlatego puszka ma magiczną moc – jest symbolem możliwości, oznacza różnorodność i bogactwo tematów. Puszka to siła i oddech street artu Romana Mrozowskiego. To właśnie jego prace będzie można oglądać od 16 września przez cały miesiąc na wystawie w Galerii na Piętrze w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Wernisaż wystawy “Puszka / street art” zaplanowano na parkingu DOK-u 12 września o godz. 16.00.

Przygoda Romana Mrozowskiego ze sztuką uliczną zaczęła się w szkole podstawowej. Zafascynowały go graffiti i obrazy malowane na starych wagonach. Potrafił im się przyglądać godzinami, potem sam zapragnął robić coś podobnego. Najpierw było własne graffiti, zostawianie podpisu, zaznaczanie obecności. W kulturze miejskiej, do której chciał się zaliczać, było to uznawane za sztukę. Tworzył symbole zgodne z zasadami subkultury hip-hopu. To był rodzaj ekspresji, który pozwalał mu się wypowiedzieć w sposób czytelny dla dość hermetycznego środowiska. A chciał mówić do wszystkich, miał ambicje artystyczne, zaczął więc tworzyć obrazy i dzisiaj tworzy postgraffiti.
Jego murale są znakomitym narzędziem do nawiązania dialogu z drugim człowiekiem. Jednocześnie pozwalają mu na wyrażenie własnych emocji, na identyfikację ze światem, w którym czuje się najlepiej oraz na odkrywanie rzeczy nieznanych, które rodzi impuls i zderzenie z konkretną przestrzenią.

Street art to efektowna forma upiększania miasta, która pozwala Romanowi Mrozowskiemu na rozbudzanie własnej inwencji i zmianę przestrzeni. Dzięki niemu staje się ona ciekawsza i bardziej atrakcyjna. Jego murale wzbogacają estetykę miasta. Kolorowe lub monochromatyczne obrazy zachęcają do kontaktu ze sztuką, skłaniają do refleksji nad wartościami kultury i... odwracają wzrok od podupadających budynków.

Jeden z takich murali, który Roman Mrozowski stworzył wspólnie z Maciejem Cichoszem, znajduje się przy ul. Diorowskiej. Ten interesujący element sztuki przestrzennej powstał w ramach projektu „Dzierżoniów Pełen Pasji” i jest niekonwencjonalnym nawiązaniem do przeszłości miasta. Mural utrzymany w czarno-białej kolorystyce przypomina historię „Diory”, zakładu ważnego dla wielu mieszkańców Dzierżoniowa.

Plakat reklamujący wystwawę