Projekt „EENSULATE”

„EENSULATE” to projekt finansowany ze środków  programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 723868", mający na celu rozwój lekkiego i wysoce izolacyjnego komponentu do dużych powierzchni przezroczystych, umożliwiającego niedrogą modernizację przeszklonych powierzchni budynków publicznych i komercyjnych w Europie.


Jego celem jest opracowanie i wdrożenie na europejskie rynki nowego produktu branży budowlanej i chemicznej opartego m.in. o nanotechnologie. Dzierżoniów znalazł się w gronie markowych europejskich przedsiębiorstw oraz włoskiego i angielskiego uniwersytetu. Jak na tym skorzystamy?

Łączenie komponentów jest możliwe dzięki dwojakiemu podejściu i wykorzystaniu nowatorskich badań TRL5 - przełomowej technologii uszczelniania i pochłaniania (getter technology) do produkcji trwałych powierzchni VIG (20+ lat) i inteligentnej piance wspomagającej montaż okien z minimalizacją ich kotwienia, jednocześnie uwzględniającą przepływ powietrza oraz mostki termiczne zapobiegająca nieszczelnościom i stratom ciepła.

Planowane efekty projektu to co najmniej 30% oszczędności na wadze i zużyciu materiału oraz 25% oszczędności na cenie. Głównym beneficjentem projektu jest firma Rina Consulting mająca swoją siedzibę w Genova we Włoszech.

To pierwszy tego typu projekt w historii Dzierżoniowa. Udział w nim możliwy jest dzięki dobrej współpracy z działającymi u nas firmami grupy Selena. Co ważne, przyniesie nam korzyści, bez konieczności angażowania naszych pieniędzy.

Wynikiem współpracy ma być opracowanie lekkiej i wysoce izolacyjnej piany jednoskładnikowej, której zastosowanie umożliwi niedrogą modernizację przeszklonych powierzchni. Ma być ona m.in. lżejsza, tańsza i bardziej wytrzymała od istniejących obecnie na rynku.

Drugim nowym produktem będą samoczyszczące, energooszczędne i termochromowe przeszklenia, które wraz z zastosowaniem nowego typu piany jednoskładnikowej umożliwią przekazywanie ciepła z promieni słonecznych do budynku, przy niskich temperaturach na zewnątrz, a także zatrzymywanie ciepła, przy wysokich temperaturach zewnętrznych.  

Produkt ten będzie również charakteryzował się większą trwałością i znacznie dłuższym okresem eksploatacji. Ponadto lekkość komponentu może spełnić wymagania sejsmiczne dla wysokich budynków, w kilku obszarach UE. Potencjał biznesowy przedsięwzięcia to możliwość wymiany kilku milionów podwójnie przeszklonych powierzchni w istniejących budynkach na terenie całej Europy.

Rolą Dzierżoniowa będzie testowanie efektywności nowego produktu. Związane z tym koszty oraz koszty obsługi projektu wynikające z pracy urzędu będą finansowane są środków zewnętrznych.

Partnerami projektu są firmy prywatne, instytucje publiczne, uniwersytety i w tym Dzierżoniów. Wyprodukowane w ramach projektu okna oraz inteligentna pianka zostaną zainstalowane w dwóch budynkach użyteczności publicznej jako demonstracyjnych w Dzierżoniowie:

  • Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego w Dzierżoniowie, ul. Generała Sikorskiego 2 - powierzchnia szklanej fasady – 300 m2.
  • Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, ul. Świdnicka 30, liczbać wymienionych okien – 29 sztuk.


Szczegółowe informacje o projekcie i jego partnerach na stronie projektu.

Ważne aktualności:

We would like to inform you that project coordinator Daniela will present EENSULATE on 19 May 2020 in the framework of the “Deep renovation Joint Webinar” hosted by the European Portal for Energy Efficiency in Buildings.
More detailed info on EU Build Up website: https://www.buildup.eu/en/events/webinar-deep-renovation-joint-webinar

We have promoted the webinar through EENSULATE channels:


Please help us to promote the webinar sharing the posts on social media or through your company channels.

Do not forget to register online in order to participate the webinar: https://attendee.gotowebinar.com/register/4945427786555672080

Partnerzy projektu