Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wywiad z asesorami

W ostatnim tygodniu października Dzierżoniów gościł asesorówEFQM. Wizyta jest kolejnym etapem ubiegania się urzędu o nagrodę jakości EFQM, który po przeprowadzeniu kilku samoocen chce sprawdzić, jak wypada w porównaniu z najlepszymi europejskimi organizacjami. Praca asesorów ma także pomóc w znalezieniu obszarów do poprawy przed przyszłoroczną wizytą oceniającą. O przebiegu wizyty, pracy asesora modelu jakościEFQM i europejskim stereotypie urzędnika opowiadają: Susan Scott, Monika Chodkowska i John Pimblott. 

Na początku rozmowy chciałbym zapytać, czym na pierwszy rzut oka wyróżniają się organizacje będące laureatami nagrody EFQM?
- Susan Scott: Badania pokazują, że te organizacje, które przeszły proces aplikowania o nagrodę i całą ścieżkę modelu, faktycznie osiągają lepsze wyniki. 
- John Pimblott: Najlepiej widać to w przypadku firm notowanych na giełdzie. Po wdrożeniu modelu EFQM cena ich akcji wzrasta, a rozwój przebiega w sposób bardziej zrównoważony.

By móc poznać organizację, asesorzy zapoznają się z przygotowaną wcześniej aplikacją. Jest ona pewnego rodzaju „fotografią” urzędu czy przedsiębiorstwa. Na czym skupiają się Państwo przeprowadzając asesment?
- John Pimblott: Na wszystkim, niemal na każdym aspekcie funkcjonowania organizacji. Chcemy zobaczyć m.in. związki pomiędzy poszczególnymi kryteriami i podkryteriami Modelu EFQM, związek pomiędzy strategią a osiąganymi wynikami i jak te wyniki przekładają się później na strategię. 

Dzierżoniów gości asesorów z Anglii, Polski i Belgii, ale zdarza się, że są to osoby spoza Europy, reprezentujące odmienne kultury. Czy różnice kulturowe mogą wpływać na postrzeganie organizacji?
- Monika Chodkowska: Jest jeden model EFQM i staramy się, by wszędzie był on rozumiany tak samo. W zeszłym roku przeprowadzaliśmy podobną ocenę w Katarze. Przed jej rozpoczęciem rozmawialiśmy jak do tego podejść. Zdecydowaliśmy, że zrobimy to tak samo jak w przypadkach europejskich, choć różnice w kulturze, choćby te związane z sytuacją kobiet, są olbrzymie. 
- Susan Scott: Oczywiście musimy wziąć pod uwagę fakt, że w różnych kulturach wyniki danej organizacji, czy pewne osiągnięcia są inaczej postrzegane i mają przypisaną rożną wartość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że organizacje, które się do nas zwracają, akceptują fakt, iż w pewnych obszarach mogą mieć niedociągnięcia wynikające właśnie ze względu na różnice kulturowe. Ale zgłaszają się do nas, bo chcą porównań z europejskim modelem. 

Skoro mówimy o różnicach, to zapytam o różnice pomiędzy polskimi i europejskimi urzędami. Powszechna opinia o urzędnikach nie jest u nas niestety najlepsza i spora w tym pewnie zasługa dawnego stereotypu. Jaki jest europejski stereotyp urzędnika?
- Susan Scott: Trzeba powiedzieć, że w Brukseli panuje stereotyp „eurokraty”, ale bardzo często stereotypy oparte są na pewnej percepcji, a nie na rzeczywistości. 
- John Pimblott: W Wielkiej Brytanii różnica w postrzeganiu sektora publicznego i prywatnego jest bardzo duża. Mam na myśli kulturę organizacyjną i jej część związaną z doskonaleniem. Ze względu na kryzys oraz deficyt budżetowy widoczny jest coraz większy nacisk na to, by sektor publiczny stał się bardziej elastyczny, wymaga też „odchudzenia”. Jest taka sławna książka: „Kiedy olbrzymi nauczyli się tańczyć”. Kiedyś organizacje sektora prywatnego też były takimi ciężkimi olbrzymami, Teraz są lekkie, elastyczne i bardzo skupione na kliencie. Szybko spełniają ich oczekiwania. Sektor publiczny jeszcze nie nauczył się tańczyć.
- Monika Chodkowska: W mojej ocenie brytyjscy urzędnicy są jakby „niewidzialni”, nie przeszkadzają obywatelom. 

Skupmy się na Dzierżoniowie, pierwsze wrażenie po zetknięciu się z urzędem i pracownikami?
- Monika Chodkowska: Bardzo pozytywne, mam wrażenie, że to naprawdę przyjazny urząd.
- John Pimblott:  Wyraźnie widzimy, że urząd jest na drodze do doskonałości i chce się doskonalić. Wie też, że nie jest to łatwy proces, ale jest w niego zaangażowany. 
- Susan Scott: Jesteście organizacją otwartą i dostępną dla klientów. Wyzwaniem dla urzędu jest również to, że dziś trudno wam znaleźć porównania. Myślę, że wystąpienie o nagrodę EFQM i przejście ścieżki oceny będzie bardzo przydatne. 

Starania o najwyższy poziom Europejskiej Nagrody Jakości to wymagający czasu proces. Sama nagroda traktowana jest w Dzierżoniowie jako potwierdzenie dobrze prowadzonego rozwoju organizacji. EFQM to jedyna droga do doskonalenia zarządzania? 
- Susan Scott: Oczywiście są inne metody i standardy jak np. ISO, które oceniają pewne procesy. Zaletą modelu EFQM jest to, że do oceny funkcjonowania organizacji podchodzi bardzo kompleksowo. 
- Monika Chodkowska: Należę do organizacji Lean Entrerprise Institute, która promuje metodę szczupłej produkcji „Lean Manufacturing” stworzoną przez Toyotę. Niestety, metoda ta nie sprawdziła się w czasach kryzysu, ponieważ przy całych swoich zaletach i skupieniu na udoskonalaniu pewnych procesów nie pokazuje, co dla organizacji jest najistotniejsze. EFQM to daje, pokazuje też jak poprawa w danym obszarze wpływa na strategię i pozwala spojrzeć na organizacje całościowo. Być może połączenie LEAN z EFQM byłoby jeszcze lepszym podejściem.
- John Pimblott: Jest wiele sposobów na ocenę różnych elementów, ale tak naprawdę EFQM jest jedynym, który ma podejście holistyczne. To model stosowany globalnie i wykorzystywany np. do oceny wielkich korporacji na całym świcie. 


Monika Chodkowska – specjalistka „Business Excellece” na Europę w „Ricoh Europe” w Londynie. Z modelem jakości EFQM pracuje od 4 lat. Brała udział w wielu ocenach różnych organizacji w Europe i na Środkowym Wschodzie. Jest również certyfikowanym trenerem modeluEFQM.

Susan Scott – Managrer EFQM ds. członkowskich i europejskich. Ułatwia członkom korzystanie z usług EFQM i współpracuje z ramienia EFQM z Komisją Europejską.

John Pimblott – Doświadczony asesor i lider zespołu asesorów EFQM, który od 1999 roku oceniał zarówno finalistów, jak i zdobywców nagrody EFQM w różnych kategoriach. Dyrektor jakości do operacji globalnych i lider doskonałości w „Gates Corporation”.

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky-1°C

JutroLight rain showers5°C