Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Wiosenne porządki – zrób to ekologicznie

15-04-2019
Polny kwiat, na którym siedzi pszczoła

Sprzątanie w ogrodach i na działkach widać już przy pierwszych cieplejszych dniach. Gdy wiosna się u nas zadomowi tłumnie ruszymy do prac pielęgnacyjnych. Ważne, bardzo ważne aby w ich trakcie stosować się do kilku zasad istotnych dla naszego zdrowia.

Najważniejsze jest to, że niewinne i traktowane przez nas jak coś normalnego spalanie trawy i liści, choć może wydawać się ekologiczne, to takie w rzeczywistości nie jest. Najlepszą metodą na zielone odpady jest ich kompostowanie. Oszczędzamy, bo nie ponosimy kosztów wywozu odpadów, wytwarzamy także cenny, naturalny nawóz, który świetnie nadaje się pod uprawy w naszym ogrodzie.

Kompostownik można kupić lub łatwo go zrobić samemu w swoim ogrodzie. Jeśli nie chcemy, lub nie mamy wystarczającej przestrzeni na kompostownik, to warto skorzystać z usługi Punktu Oddawania Odpadów, przy ul. Bielawskiej 15. W każdą sobotę przyjmowane są tu bezpłatnie tak zwane odpady problemowe - odpady zielone, ale także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany (do 300 kg), przeterminowane leki oraz surowce wtórne: papier i tektura, plastik, szkło. Punkt czynny jest od poniedziałku, do piątku, w godz.11:00-19:00. W soboty od godz. 8:00 do 16:00.

Mniejszym, lecz wciąż istotnym problemem jest wypalanie traw na łąkach czy przydrożnych rowach. Nie wolno tego robić ze względów bezpieczeństwa. Dym powstający przy wypalaniu szkodzi ludziom i zwierzętom, ponieważ podczas spalania powstają szczególnie szczególnie szkodliwe pyły PM10, PM2,5 oraz benzo(a)piren. Wypalanie traw uszkadza mikrofaunę i mikroflorę. To także śmiertelna pułapka dla wielu pożytecznych zwierząt. Ogień niszczy siedliska owadów, ptaków, ssaków, gadów. Do tego dochodzi zagrożenie pożarowe. Na szczęście tutaj nasza świadomość ekologiczna jest już znacznie większa i takie przypadki się zdarzają, ale nie są już, jak kilkanaście lat temu normą.


Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
6
8
9
10
16
17
18
20
21
22
24
25
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajLight rain20°C

JutroFair26°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne