Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Remonty w czasie pandemii, czyli jak dobrze wykorzystać czas

10-06-2020

Kilometry kwadratowe odmalowanych sal zabaw, klas, holi i galerii, remonty na korytarzach, w szatniach, czy kuchniach, a także aranżacja terenów zielonych, szycie maseczek wielokrotnego użytku, czy porządki w archiwach – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez publiczne szkoły i przedszkola w czasie pandemii. Gruntowne remonty przeszło też wiele pomieszczeń w ośrodku kultury, bibliotece oraz baseny. Wszystkie remonty wykonali pracownicy instytucji miejskich w czasie kwarantanny.

Duże remonty w czasach zarazy były realizowane w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Większość prac wykonali pracownicy DOK-u, bez względu na stanowisko. W budynku głównym oprócz malowania ścian w holu, pomieszczeniach biurowych, galerii na piętrze, odnowiono także podłogi, przeprowadzono gruntowny remont pomieszczenia dekoratorni z naprawą sufitu, a kasę biletową i stanowiska działu organizacji imprez przeniesiono do nowego pomieszczenia. Nowy blask zyskała także sala „Pegaz”, gdzie wyremontowano instalację elektryczną, wymieniono rozdzielnię, wykonano cyklinowanie i lakierowanie parkietu oraz malowanie.

Czas pandemii wykorzystano także w kinoteatrze. Tam aktualnie przenoszona jest z podziemia kina w nowe miejsce kostiumeria amatorskiego ruchu artystycznego, wyposażona w pojemne szafy. Pracownicy ośrodka wyremontowali też garderoby artystów. Wyposażono je w profesjonalne lustra z oświetleniem. Naprawiono podłogę widowni kina, udało się wprowadzić ponadto nowy system sprzedaży biletów - w kasie kina wreszcie można płacić kartą. W budynku głównym zainstalowano zaś biletomat, w którym można kupić bilet na imprezy i do kina nawet wówczas, gdy kasa jest nieczynna.

Oprócz remontów pracowano również nad przebudową strony internetowej.

W żłobku miejskim w czasie zawieszenia działalności zostało przeprowadzonych wiele drobnych prac porządkowych, a wśród nich polimeryzacja 500 metrów kwadratowych wykładzin PCV (500 m2). Pracownicy pomalowali dwie sale zabaw, dwie szatnie, sypialnię, jadalnię, korytarze oraz żłobkową kuchnię. W ogrodzie odnowiona została część urządzeń do zabaw, podobnie jak w przedszkolu nr 7. Tam też pracownicy odmalowali wszystkie drzwi zewnętrzne. Szyli poza tym maseczki dla seniorów. Do „maseczkowej akcji” włączyli się również pracownicy wszystkich placówek edukacyjnych oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. Ci ostatni koordynowali akcję, szyli, pakowali maseczki i dbali, by rozdającym je strażnikom miejskim ich nie zabrakło.

Sporo działo się także w szkołach podstawowych w czasie, gdy były one zamknięte dla uczniów. W SP 1 czas wykorzystano na drobne naprawy - m.in. oświetlenia, elektryki w klasach, czy hydrauliki w toaletach. Wymieniono płytki na korytarzu i zadbano o zieleń wokół budynku. Podobnie w „Piątce” w czasie kwarantanny pracownicy zajmowali się aranżacją terenów zielonych - zasadzili nowe rośliny, odnowili klomby, plewili, kosili i pomalowali całe ogrodzenie wokół szkoły. W SP 3 malowano na potęgę – m.in. wejście do szkoły, małą salę gimnastyczną, szatnie wraz z łazienkami, wszystkie poręcze i obicia drewniane na korytarzach szkoły, portiernię oraz półki w bibliotece szkolnej.

Biblioteka – choć podobnie jak inne instytucje była zamknięta dla klientów – tętniła życiem, ale nieco innym niż zwykle. I tak na przykład powstała maskotka biblioteki, czyli Bibi. Sympatyczna surykatka została wydziergana przez pracownicę miejskiej książnicy i przez czas pandemii oprowadzała najmłodszych czytelników po bibliotecznych zakamarkach. W bibliotece nie zabrakło także prac porządkowych – księgozbiory zostały zinwentaryzowane, a na potrzeby utworzenia działu dziecięcego w filii biblioteki dokonano stosownej selekcji księgozbioru. W tym czasie wprowadzono też do księgozbioru 882 nowe książki, 30 filmów i 40 audiobooków. Dokonano też demontażu sieci teletechnicznej w filii oraz przemeblowania.

Czas zamknięcia dobrze wykorzystał również Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Renowacji poddano basen kryty – usunięto przecieki niecki basenowej, uzupełniono fugi wokół niecki basenu, brodziku i pod natryskami, odmalowano kabiny oraz drzwi w przebieralniach, barierki, poręcze, sufit basenu oraz ściany, parapety i schody. Renowacji poddano także system klimatyzacji oraz sauny na basenie krytym.

Porządki i remonty dosięgły również obiekt hotelowy OSiR-u. Nowy blask zyskała mała sala restauracyjna, ościeżnice i drzwi wejściowe do pokojów, a także niektóre pokoje hotelowe. Wyremontowano kuchnię hotelową, salę gimnastyczną przy ul. Szkolnej, odmalowano nieckę basenu odkrytego. Na zewnątrz trwały bieżące prace porządkowe – koszenie trawy, przycinanie żywopłotów, plewienie.

W sumie w czasie pandemii pracownicy jednostek organizacyjnych miasta wykonali własnymi siłami prace porządkowe warte kilkaset tysięcy złotych.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky24°C

JutroRain showers26°C