Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Radni o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

26-02-2020
Formy pomocy i wsparcia, jakiego miasto udziela osobom niepełnosprawnym, omawiano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Formy pomocy i wsparcia, jakiego miasto udziela osobom niepełnosprawnym, omawiano podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Od czerwca minionego roku działa w naszym mieście zespół do spraw osób z niepełnosprawnościami. To ciało doradcze tworzone przez przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz fundacji działających na terenie Dzierżoniowa i zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami. W jego skład wchodzą też przedstawiciele burmistrza i rady miejskiej.

Rolą tego zespołu jest inspirowanie przedsięwzięć integrujących społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami oraz inicjowanie i opiniowanie zadań i programów kierowanych do tej grupy społecznej. Od minionego roku przynajmniej jedna z sesji rady poświęcona jest sprawom osób z niepełnosprawnościami.

Wśród zadań realizowanych przez miasto jest m.in. zapewnienie dzieciom z niepełnosprawnościami opieki i edukacji. Dzierżoniów przeznacza na to ponad 2 mln zł rocznie. Z takiego wsparcia korzysta 110 dzieci. Uczniowie z niepełnosprawnościami mają także zapewniony codzienny transport. Na ten cel w minionym roku przeznaczono 71 tys. zł.

Najważniejsze miejskie instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym mieście to  Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszczący się w Dzierżoniowskim Centrum Seniora Dzienny Dom Senior +. Oferują one m.in. opiekę, zajęcia, terapie, rehabilitacje i warsztaty dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychofizycznymi.

Innym rodzajem zadań jest eliminowanie barier architektonicznych, polegających np. na obniżaniu krawężników na przejściach i montowaniu specjalnej, wypukłej żółtej kostki, zapewnianie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami przy istniejących i przebudowywanych drogach i parkingach, doświetlanie przejść dla pieszych.

Więcej informacji o działaniach miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami (PDF 19MB)

Zespół do spraw osób z niepełnosprawnościami

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajLight rain15°C

JutroClear sky18°C