Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Przygotowania do dużych zmian

10-07-2019

Katalog małej architektury, nowa aranżacja rynku, zmiany na dzierżoniowskich plantach i kompleksowa rewitalizacja wszystkich miejskich parków – nad tym pracuje miasto wspólnie ze specjalistami i radnymi. Cel? Zmiana estetyki i ożywienie starówki.

- W tej kadencji chcemy uporządkować przestrzeń miejską i wprowadzić nowe standardy w estetyce Dzierżoniowa. To wraz z zielenią miejską priorytety w tym obszarze – mówi Dorota Pieszczuch, wiceburmistrz Dzierżoniowa.

Jednym z pierwszych działań było stworzenie „katalogu mebli miejskich”. Będzie on wskazywał, jakie elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) będą montowane przy przeprowadzeniu zmian i realizacji kolejnych dzierżoniowskich inwestycji.
 
Chodzi o to, by elementy małej architektury były jednakowe i spójne. Dla każdego z trzech wydzielonych obszarów (rynek i starówka z murami obronnymi i plantami, główne ciągi komunikacyjne, jak np. ul. Świdnicka, Wrocławska, Piastowska oraz ogólnodostępne tereny zielone) przypisano odpowiedni katalog mebli miejskich.

Po wakacjach poznamy najważniejsze założenia i propozycje zmian, do jakich dojdzie w rynku. Jego ożywienie, funkcjonalność i nowa aranżacja są mocno oczekiwane przez mieszkańców. W to zadanie wpisują się też dwa projekty z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego - aranżacja zieleni fragmentu dzierżoniowskiego rynku i zasadzenie w Dzierżoniowie 2020 drzew. W ramach ożywiania rynku wprowadzono już „Coolturalne Piątki” - to cykl popołudniowych wydarzeń organizowanych przez jednostki miasta zajmujące się kulturą i sportem oraz przez dzierżoniowskie organizacje pozarządowe.

We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu powstaje także katalog nasadzeń. Pozwoli on m.in. zachować spójność miejskiej zieleni oraz dobrać takie gatunki drzew, krzewów i kwiatów, które dobrze wyglądają i funkcjonują w miastach.

Te wszystkie prace mają nas przygotować do dużych zmian, które w ramach inwestycji będą realizowane w następnych czterech latach. Dzierżoniów stara się również o pozyskanie dofinansowania z Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwoju Lokalnego na realizację kompleksowej modernizacji staromiejskiego centrum Dzierżoniowa.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
4
5
6
7
10
12
13
16
18
19
21
26
28
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy16°C

JutroPartly cloudy18°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne