Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Projekty bliskie sercom mieszkańców - co wybrać?

07-05-2018
Do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego, w którym to mieszkańcy mogą decydować o przeznaczeniu 1 mln zł (w tym 100 tys. zł na Młodzieżowy Budżet Obywatelski), wpłynęło 26 propozycji. 18 z nich znalazło się na liście do głosowania. Co w tym roku wybiorą mieszkańcy Dzierżoniowa?

Do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego, w którym to mieszkańcy mogą decydować o przeznaczeniu 1 mln zł (w tym 100 tys. zł na Młodzieżowy Budżet Obywatelski), wpłynęło 26 propozycji. 18 z nich znalazło się na liście do głosowania. Co w tym roku wybiorą mieszkańcy Dzierżoniowa?

Wnioski można było składać do 16 lutego. Nie wszystkie zgłoszone propozycje przeszły pozytywnie weryfikację w merytorycznych wydziałach Urzędu Miejskiego i zyskały pozytywną opinię zespołu ds. realizacji DBO 2018. Część nie dotyczyła terenów miejskich, a tylko na takich mogą być realizowane inwestycje w ramach DBO. Część z kolei przewyższała przeznaczony na zadanie budżet (300 tys. zł). Trzy z nich dotyczące tego samego pomysłu scalono w 1 wniosek.
Na listę do głosowania trafiło ostatecznie 18 wniosków.

Głosować na któryś z nich mogą w tym roku mieszkańcy Dzierżoniowa, którzy ukończyli 16. rok życia i są zameldowani na pobyt stały lub czasowy. Tak jak w latach ubiegłych, głosowanie odbywa się on-line lub tradycyjnie na kartach, które można przynieść do Biura Promocji dzierżoniowskiego magistratu. Głosować będzie też można mobilnie podczas 41. Dni Dzierżoniowa. Pamiętajmy – niezbędny jest do tego dowód osobity.

Głosowanie w ramach tegorocznej edycji Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 ruszy 21 maja i potrwa do 1 czerwca. Czy zdecydowałeś już, który projekt poprzesz? Jeśli nie, pomocna może się okazać poniższa prezentacja. W tym roku wybieramy spośród 18 propozycji.

Karta do głosowania


1. Skwer „Zielona Integracja”

Projekt dotyczy parku przy os. Błękitnym, między ul. Piastowską a al. mjr. K. Woźniaka. Zakłada budowę stolików z miejscem do siedzenia wraz z ażurowymi ściankami oraz zadaszeniem, montaż ławek, oświetlenia ledowego i urządzeń do ćwiczeń typu steper, twister, orbitrek itp., a także nasadzenie roślin.

2. Rewitalizacja terenu między os. Błękitnym a skałkami

Projekt zakłada ułożenie kostki brukowej m.in. w alei od kościoła do ul. Korczaka oraz w pasie wydeptanej zieleni od os. Błękitnego, ustawienie ławek i koszy na śmieci przy szpalerze drzew, po zakończeniu prac zorganizowanie pleneru rzeźbiarskiego – wykonane rzeźby mają być atrakcją parku.

3. Stworzenie estetycznych, spójnych i zabudowanych gniazd odbioru odpadów komunalnych i segregowanych

Postawienie drewnianych, zabudowanych boksów z jednolitym podłożem (np. asfaltowym, by można było zachować czystość) w miejscach przeznaczonych na gniazda odpadów – małych boksów na odpady komunalne, boksów na odpady segregowane i dużych na oba rodzaje odpadów. Lokalizacja: głównie Stare Miasto.

4. Przebudowa schodów przy ul. Grota Roweckiego między 3 budynkami

Projekt zakłada wyremontowanie schodów, zrobienie kładki lub zjazdu dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkami przy klatkach 18 i 30. Dotyczy ul. Grota Roweckiego przy klatkach 18,24,26,30,32,36,38.

5. Rewitalizacja parku im. Józefa Buczyłki

Projekt zakłada odnowienie infrastruktury terenu zielonego parku między ul. Pocztową i Mickiewicza, za kinem „Zbyszek”, remont głównych alei, zainstalowanie stylowych ławek oraz oświetlenia.

6. Kompleks boisk do gier w piłkę plażową (nożną, ręczną i siatkową)

Wybudowanie pełnowymiarowego boiska do gry w piłkę plażową (nożną, ręczną i siatkową) wraz z infrastrukturą, ewentualnym oświetleniem i przenośnymi trybunami na terenie OSiR-u.

7. Psi kosz

W ramach projektu przewidziano zakup i montaż na terenie miasta pojemników na psie nieczystości z podajnikami na woreczki (lub torebki papierowe) umożliwiające sprzątanie właścicielom czworonogów.

8. Nowoczesne przejścia dla pieszych – bezpieczna droga do szkoły

Projekt zakłada montaż na terenie miasta kilku aktywnych przejść dla pieszych oznakowanych poprzez oświetlenie LED na jezdni, mrugające światło działające tylko w chwili przechodzenia przez jezdnię.

9. Konkretna pomoc

Stworzenie punktu, w którym opiekunowie osób przewlekle chorych, starszych i niepełnosprawnych mogliby się regularnie spotykać i wymieniać doświadczeniami, otrzymać pomoc psychologa, zdobywać wiedzę o chorobach podopiecznych i nowych technologiach wspierających opiekę nad chorymi.

10. Sieć czujników monitorujących zanieczyszczenie powietrza

Montaż na terenie miasta kilkunastu czujników w ogólnopolskiej sieci AIRLY, by każdy mieszkaniec w dowolnej chwili poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację na telefonie mógł odczytać bieżącą informację o czystości powietrza w jego otoczeniu, a także wiarygodną prognozę na najbliższe godziny.

11. Przebudowa i modernizacja parkingu

Lokalizacja: os. Błękitne między blokami 1, 3, 15 i 19. Projekt zakłada wykonanie linii oznakowania poziomego i pionowego miejsc postojowych na istniejącym parkingu, likwidację terenu zielonego od strony budynku nr 1 i chodników okalających parking od strony ulicy oraz stworzenie tam miejsc postojowych

12 Modernizacja os. A. Struga

Wniosek dotyczy stworzenia zatok postojowych dla mieszkańców osiedla, oświetlenia terenu i budowy chodnika.

13. Pokaż Siebie – scena koncertowa

Projekt zakłada stworzenie przy Alei Bajkowych Gwiazd miejsca, w którym każdy będzie mógł zrealizować swój pomysł na wydarzenie, imprezę, kabaret czy przedstawienie teatralne.

14. Modernizacja placu zabaw

Lokalizacja: Plac zabaw między ul. Piękną i Nową. Zakres projektu: wymiana piasku w piaskownicy, uzupełnienie urządzeń do zabawy o huśtawki sprężynowe, wahadłowe, bujaki, karuzele, ścieżkę zdrowia typu małpi gaj, urządzenia integracyjne, unowocześnienie zjeżdżalni, ogrodzenie terenu i monitoring.

15. Modernizacja Parku im. J. Kusocińskiego – Aleja Gwiazd Dzierżoniowskich Sportowców

Stworzenie ścieżek, uporządkowanie i przywrócenie przestrzeni przylegającej do parku od ul. Świdnickiej, montaż nowych urządzeń małej architektury – ławek, koszów i stojaków rowerowych, stworzenie ścieżki edukacyjnej – Alei Gwiazd Dzierżoniowskich Sportowców, montaż oświetlenia.

16. Plac zabaw na os. Młodych

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego miejsca zabaw i spotkań dla mieszkańców - wyposażenie placu przy ul. Kwiatowej w ławki, huśtawki, piaskownicę i inne urządzenia oraz tor do jazdy na rolkach / hulajnogach / rowerach.

17. Miejsce piknikowe

Projekt zakłada stworzenie przy rzece wzdłuż ul. Kopernika, w pobliżu Skweru Juniora i Seniora, miejsca do piknikowania z wiatami piknikowymi i grillami oraz z placem zabaw - piaskownicą dla najmłodszych, kurtynami wodnymi i torem do gry w kapsle.

18. Budowa toru asfaltowego dla aut zdalnie sterowanych

Lokalizacja: teren za OSiR-em. Miałby tam powstać asfaltowy tor z szykanami i wieżą do sterowania wraz ze stanowiskami mechaników i panelami dźwiękoszczelnymi, gdzie można by było organizować mistrzostwa zdalnie sterowanych modeli.


Do głosowania nie zostały dopuszczone następujące wnioski:

 • Nowoczesne oczyszczacze powietrza w dzierżoniowskich przedszkolach i w żłobku – ze względu na brak ogólnej dostępności.
 • Całoroczne zadaszone rolkowisko / sztuczne lodowisko – koszt przekraczający 300 tys. zł przewidziany w regulaminie na realizację 1 zadania inwestycyjnego w ramach DBO).
 • Otwarcie Oddziału Żłobka Publicznego – w tym miejscu przewidziany jest żłobek niepubliczny, procedura przetargowa mająca wyłonić prowadzący go podmiot jest już w toku.
 • Grillowanie w parku – wniosek wycofany (scalony z projektem „Miejsce piknikowe”).
 • Plac zabaw dla najmłodszych – wniosek wycofany (scalony z projektem „Miejsce piknikowe”).
 • Graffiti „Dzierżoniów moje miasto” – wskazany teren jest własnością wspólnoty.

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy-8°C

JutroFair-4°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne