Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Posłuchaj, jak pięknie Gruzinom w duszy gra

06-05-2019
Chór gruzińskich śpiewaków

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną Dzierżoniowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Adżarskiego Państwowego Chóru „Batumi” z Gruzji. Pieśni w ich wykonaniu zabrzmią 19 maja w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

W ramach festiwalu promowana jest muzyka od średniowiecza do baroku – wykonywana według autentycznych tabulatur i partytur na oryginałach, bądź kopiach instrumentów pochodzących z danej epoki. Każdego roku na festiwal zapraszane są zarówno zespoły dziecięco-młodzieżowe, jak i studenckie, a także profesjonalni wykonawcy z kraju i zagranicy o dużym dorobku artystycznym. Koncerty odbywają się w miejscach historycznie związanych z prezentowaną muzyką, dzięki czemu melomani, podziwiając szczegóły architektoniczne i odkrywając muzyczne piękno epoki, mają możliwość odbycia swoistej podróży do przeszłości.

Tak też będzie tym razem. Wstęp na koncert 19 maja w kościele MMK o godz. 19.00 jest wolny. Koncert potrwa godzinę. W jego ramach usłyszymy „Gruzińskie opowieści” w wykonaniu Adżarskiego Państwowego Chóru "Batumi" z Gruzji. Współcześnie trzynastoosobowy zespół BATUMI jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Były one błogosławieniem i balsamem na gruzińskie rany, niezmieszaną ekspresją myśli gruzińskiej, uczuć i marzeń. Pieśni takie jak Chakrulo, Shen kharvenkhani, Mravaljamier, Odoia, Hasanbegura oraz wiele innych pereł gruzińskiej polifonicznej harmonii, powołał do istnienia gruziński talent - nie powstały one jako pieśni rozrywkowe...

Program koncertu:
1. Koscielny Mravalzhamier
2. Alleluja
3. Chorał Sulkhanishvili
4. Czcimy Twój krzyż
5. Ty jesteś winnicą
6. Święty Boże – XIII wiek
7. Ty jesteś winnicą (wersja guryjska)
8. Światło Obu Oczu
9. Natura – śpiące jezioro
10. Serenada Kutaiska
11. Pokój nam
12. Guryjska pieśń miłosna
13. Kołysanka
14. Przyroda jest skarbem
15. W cichym ogrodzie
16. Suliko
17. Polska pieśń partyzancka
18. Batumi
19. Pieśń ukraińska
20. Spóźniają się
21. Dziewczyna z Darkwetii
22. Odoia
23. Swaneckie perkhuli
24. Szlachecki Mravalzhamier

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky18°C

JutroLight rain20°C