Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Pomoc dla dzierżoniowskich firm - można już składać wnioski

27-04-2020
Firmy, które wskutek epidemii koronowairusa musiały wstrzymać lub ograniczyć prowadzenie działalności zachęcamy do korzystania ze wsparcia udzielanego przez dzierżoniowski samorząd.

Firmy, które wskutek epidemii koronowairusa musiały wstrzymać lub ograniczyć prowadzenie działalności zachęcamy do korzystania ze wsparcia udzielanego przez dzierżoniowski samorząd.

Rozwiązania pomocowe, które przyjęli radni podczas poniedziałkowej sesji zaproponował burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. Dają one możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości i częściowego odstąpienia od należności z tytułu czynszu najmu lub dzierżawy w ramach pomocy publicznej. Druga uchwała umożliwia przedłużenie terminu płatności podatku za maj i czerwiec 2020 r. na koniec września 2020 r. Dotyczy to przedsiębiorców, którym płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu panującej epidemii.

- Chyba po raz pierwszy w demokratycznej Polsce przetrwanie tak wielu firm i miejsc pracy zależne jest od wsparcia organów państwowych i właśnie od samorządu. Propozycje, które przedstawiłem radnym na pewno obciążą budżet i mogą widocznie wpłynąć na dynamikę rozwoju miasta - to trzeba wyraźnie powiedzieć. Uważam jednak, że moment, w którym decydują się gospodarcze losy Dzierżoniowa na najbliższe lata trzeba wykorzystać w taki sposób, aby jak najwięcej lokalnych firm obroniło się przed konsekwencjami koronawirusa. Założeniem w przygotowaniu tych zmian prawnych była próba udzielenia jak największej pomocy przedsiębiorcom z zachowaniem możliwości rozwoju miasta. Bardzo wiele możemy też robić my mieszkańcy. Kiedy będzie to już możliwe korzystajmy z ofert dzierżoniowskich firm, z lokalnych usług i kupujmy lokalne produkty – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości i odstąpienie od poboru należności z tytułu czynszu za najem lub dzierżawę nieruchomości, stanowiących własność gminy miejskiej Dzierżoniów w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom ekonomicznym wywołanym przez COVID 19 - uchwała wraz z załącznikami

Przedłużenie przedsiębiorcom terminów płatności rat podatku od nieruchomości w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom ekonomicznym wywołanym przez COVID-19 - uchwała wraz z załącznikami

Najważniejsze informacje dotyczące pomocy dla przedsiębiorców w związku z COVID 19

Przedsiębiorca, ktory chce skorzystać z pomocy powienien przedłożyć odpowieni formulrz (załącznik) wraz z korektą deklaracji lub informacji na podadatek od nieruchomości. Dokumenty można składać osobiście w BOK-u, przesłać pocztą lub przez e-puap.

Niepubliczne szkoły, przedszkola, żłobki są ustawowo zwolnienie z płatności podatku od nieruchomości. Dotacje jakie otrzymują z budżetu miasta za każde zapisane dziecko do szkoły, przedszkola, żłobka, są wypłacane przez miasto w niezmienionej wysokości, niezależnie od faktu przebywania dzieci w placówce.

W ramach pierwszych działań związanych ze wsparciem przedsiębiorców od początku marca:

 • urząd wstrzymał egzekwowanie od przedsiębiorców należności na rzecz miasta;
 • podmioty gospodarcze, znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej składają w ramach ordynacji podatkowej indywidualne wnioski o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty podatku, umorzenie zaległości podatkowych;
 • ustalane są niższe stawki czynszu (w tym stawka zerowa) najmu lub dzierżawy na wniosek firmy, której działalność ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa (dotyczy to lokali i terenów należących do miasta);
 • przedsiębiorcom dzierżawiącym tereny miejskie pod ogródki gastronomiczne nie są naliczane opłaty w czasie, gdy nie prowadzą lub ograniczyli działalności w związku z koronawirusem.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajRain14°C

JutroPartly cloudy19°C