Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Palił w piecu starymi meblami – odpowie za to przed sądem

03-02-2020
Interwencje dzierżoniowskich strażników, związane z walką ze smogiem, coraz częściej kończą się mandatami lub skierowaniem sprawy do sądu. Tylko w ostatnich dniach w ramach patroli strażnicy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Interwencje dzierżoniowskich strażników związane z walką ze smogiem coraz częściej kończą się mandatami lub skierowaniem sprawy do sądu. Tylko w ostatnich dniach w ramach patroli strażnicy interweniowali kilkadziesiąt razy.

W trakcie patrolowania ul. Nowowiejskiej strażnicy zauważyli, że z komina jednego z domów wydobywa się niepokojący dym. Podczas kontroli w piecu znajdowały się stare, lakierowane płyty meblowe. Mężczyzna, który nimi palił, miał również przygotowaną znaczną ilość tego niebezpiecznego dla zdrowia materiału. Za swój czyn odpowie przed sądem. Wskutek interwencji, przeprowadzonej po zgłoszeniu telefonicznym, na mieszkańca ul. Wesołej, który palił trocinami, nałożono mandat.

- Przyłapani na paleniu nielegalnymi materiałami najczęściej tłumaczą się brakiem pieniędzy na zakup węgla. Czasem robią to osoby mieszkające naprawdę w wysokim standardzie. W takich przypadkach kończy się to mandatem lub skierowaniem sprawy do sądu. Znacznie trudniej jest w sytuacjach, w których rzeczywiście widać problem braku pieniędzy. Wtedy w pierwszej kolejności staramy się wytłumaczyć, jak bardzo jest to szkodliwe dla zdrowia i osoby palącej tak w piecu oraz mieszkających w sąsiedztwie ludzi. Staramy się mocno akcentować fakt, że „oszczędzanie” nie może się odbywać kosztem zdrowia innych osób. Informujemy również o możliwościach wsparcia w ramach pomocy społecznej, zapowiadamy i przeprowadzamy ponowne kontrole – mówi Mariusz Furgała, komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa.

Spalanie w piecu lakierowanego drewna (części mebli, ram okiennych itp.), płyt wiórowych, a także powstałych z ich cięcia trocin jest zabronione i bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy21°C

JutroCloudy21°C