Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Medal za Zasługi dla Dzierżoniowa dla Marka Pioruna

23-06-2020

W związku ze zbliżającymi się obchodami 30-lecia samorządu terytorialnego kapituła Medalu za Zasługi dla Dzierżoniowa przyznała to najwyższe lokalne odznaczenia byłemu burmistrzowi Markowi Piorunowi. Medal wręczono podczas sesji Rady Miejskiej 22 czerwca.

Marek Mieczysław Piorun urodził się 12 maja 1950 r. w Łagiewnikach, dzierżoniowianinem jest od ponad 40 lat. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie, Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (kierunek: nauczyciel) i studia podyplomowe na kierunku „Zarządzanie w samorządzie” w Wielkopolskiej Szkole Biznesu w Poznaniu.

Karierę zawodową rozpoczynał w latach 1968-1978 jako księgowy, specjalista ds. ekonomicznych, główny księgowy i nauczyciel. 1 sierpnia 1978 r, został zatrudniony w Ośrodku Sportu i Rekreacji jako kierownik w Dziale Sportu i Rekreacji. Po miesiącu pracy objął stanowisko dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji, którą pełnił przez 13 lat w latach 1978-1991. Dzięki pracy Marka Pioruna i innych pasjonatów sportu wybudowano w 1979 r. wyciąg na Wielką Sowę, a także obiekty przy ul. Strumykowej. Ponad 20 lat był trenerem drużyn piłki ręcznej w klubie sportowym Lechia oraz  Żagiew. Pełnił także funkcję prezesa Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Wałbrzychu oraz wiceprezesa Lechii Dzierżoniów. Zamiłowanie do sportu, wiedza o jego znaczeniu dla zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży sprawiły, że Marek Piorun w swoich działaniach – już jako burmistrz, konsekwentnie dążył do systematycznego rozwoju bazy sportowej szkół.

W 1990 r. Marek Piorun został radnym I kadencji Rady Miejskiej oraz członkiem Zarządu Miasta. Od 1991 do 1998 r. pełnił funkcję zastępcy burmistrza Dzierżoniowa, był także delegatem Sejmiku Samorządowego w Wałbrzychu. Doświadczenia z okresu pełnienia zadań zastępcy burmistrza i radnego pozwoliły na podjęcie decyzji w 2002 r. o kandydowaniu na stanowisko burmistrza, które sprawował przez 12 lat.

W tym czasie przeprowadzono gruntowną modernizację SP 5, termomodernizację SP 9, wdrożono – w ramach partnerstwa z Kluczborkiem i Serockiem – adresowany do 5550 uczniów projekt pn. „Każdy może zostać omnibusem” oraz wiele inicjatyw społecznych, pozwalających na wzrost atrakcyjności szkolenie edukacji. Równie ważnym obszarem w działaniach burmistrza były starania o podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej Dzierżoniowa, poszerzanie dzierżoniowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także utworzenie Funduszu Poręczeń Kredytowych, Inkubatora Przedsiębiorczości czy Gminnego Centrum Informacji.


Wiele starań burmistrza skierowanych było na modernizację i przebudowę dróg na obszarze miasta, w newralgicznych miejscach powstały ronda. Realizowano program rewitalizacji, dofinansowany w dużej mierze ze środków zewnętrznych. Zmodernizowano i odnowiono ratusz, dokonano rewitalizacji budynków Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Centrum Aktywizacji Społecznej, rozbudowano Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, zmodernizowano targowisko miejskie. Powstał Środowiskowy Dom Samopomocy, kontynuowano budownictwo Towarzystwa Budownictwa Społecznego, utworzono Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wdrożono program „Piękna Fasada”, dofinansowywano remonty obiektów wpisanych do rejestru zabytków, utworzono spółkę miejską Dzierżoniowski Zarząd Budynków Mieszkalnych, przejęto dworzec kolejowy i obiekty towarzyszące od Polskich Kolei Państwowych z przeznaczeniem na Centrum Przesiadkowe. Przejęto tereny od ogródków działkowych pod nowe obszary na budownictwo mieszkaniowe.

Urząd Miasta był pod kierownictwem Marka Pioruna wzorem dla polskiej administracji samorządowej we wdrażaniu innowacyjnych metod zarządzania i doskonalenia.

W 2014 r. Marek Piorun nie ubiegał się o reelekcję, uzyskał natomiast mandat radnego powiatu dzierżoniowskiego, a następnie został powołany na funkcję wicestarosty, którą pełnił w okresie V kadencji. W 2018 r. został radnym powiatu na VI kadencję.

- Bez ciągłego kształcenia i podnoszenia umiejętności trudno o sukces i widoczne efekty pracy – ta dewiza przyświecała mu przez cały okres pracy i ją właśnie przytoczył jako swoje motto podczas sesji. Podziękował też ludziom, z którymi współpracował przez lata swojej zawodowej aktywności, podkreślając, że sukces leży w pracy zespołowej.

Marek Piorun ma za sobą 49 lat pracy w powiecie dzierżoniowskim, z czego 42 lata w Dzierżoniowie. Jest działaczem kilku stowarzyszeń oraz współzałożycielem i liderem Obywatelskiego Bloku Samorządowego. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, miedzy innymi Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony został także przez Związek Miast Polskich, a w związku z obchodami 30-lecia samorządu terytorialnego uroczyście odsłonił też tabliczkę ze swym nazwiskiem na tablicy zasłużonych w dzierżoniowskim magistracie.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky24°C

JutroRain showers26°C