Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Marian Wódkiewicz zasłużony dla Dla Dzierżoniowa

27-08-2019
Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa, który 26 sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa trafił do rąk Mariana Wódkiewicza, jest wyrazem wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla miasta. O jego nadaniu zadecydowała kapituła medalu, tworzona przez: przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Dzierżoniowa i przewodniczący stałych komisji rady miejskiej.

Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa, który 26 sierpnia podczas sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa trafił do rąk Mariana Wódkiewicza, jest wyrazem wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla miasta. O jego nadaniu zadecydowała kapituła medalu, tworzona przez: przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, burmistrz Dzierżoniowa i przewodniczący stałych komisji rady miejskiej.   

Marian Wódkiewicz to twórca mocno wyróżniający się w środowisku artystycznym ziemi dzierżoniowskiej. W młodości jako muzyk gitarzysta grał w różnych formacjach muzycznych: Free, Jazz, Bigbeat, Quo Vadis. Ostatecznie swoje talenty artystyczne skierował w stronę malarstwa. Od roku 1963 rozpoczyna swoja przygodę z malarstwem, która trwa po dzień dzisiejszy. Jego anioły, Madonny Dolnośląskie znają niemalże wszyscy mieszkańcy ziemi dzierżoniowskiej.

Marian Wódkiewicz pierwsze prace tworzył pod kierunkiem Jerzego Rosołowicza jednego z najważniejszych autorytetów w środowisku artystycznym powojennego Wrocławia, który równolegle podjął w r. 1962 pracę instruktora malarstwa w Domu Kultury w Dzierżoniowie.

Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu i grupy malarzy dzierżoniowskich. Prowadzi własną pracownię malarską udostępnioną społeczności lokalnej.

Marian Wódkiewicz maluje portrety, pejzaże, martwe natury obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje realizm, dbałość o precyzyjne określanie kształtu i wszystkich szczegółów przedmiotu czy osoby. Elementy zaczerpnięte z natury łączy z tworami wyobraźni. Ma swój niepowtarzalny styl, a całość kompozycji robi wrażenie i budzi zamierzony nastrój.

Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki we Wrocławiu, w Łodzi, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Francji, Belgii, Holandii i USA. W roku 2008 został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Marian Wódkiewicz jest także znanym animatorem życia kulturalnego powiatu dzierżoniowskiego. Już w roku 1967 współtworzył Koło Plastyków Amatorów w Dzierżoniowie. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Otrzymał wiele Podziękowań i Listów gratulacyjnych od Władz lokalnych i powiatowych. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2008 roku, zaś w 2012 roku otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Udział w konkursach, wystawach, aukcjach, cenne dzieła, sygnatury, literatura:

1976 – I Wojewódzki Przegląd Plastyki Amatorskiej 2001 – wystawa pokonkursowa 2. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej – Ludowe i Artystyczne „Rękodzieło” w galerii „Na Piętrze” Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury 2002 – wystawa plastyków amatorów „Jubileusz” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2006 – uczestnictwo w wystawach Koła Plastyków Amatorów przy Powiatowym Ośrodku Pracy Kulturalno-Oświatowej, później Miejskim Domu Kultury, następnie Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury (w galerii „ Na Piętrze”) 2006 – wystawa pokonkursowa IV Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2006” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2008 – wystawa pokonkursowa V Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2008” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury Częste wystawy w Pieszycach: 2008 – wystawa pt. „Historia miasta Pieszyc od roku 1100 do 1964” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2007 – wystawa pt. „Pieszyce – moje miasto w malarstwie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2005 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2003 – wystawa pt. „Impresje 2003” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ponadto m.in.: 2009 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Niemczańskim Ośrodku Kultury 2011 – wystawa pt. „Ostatnia dekada twórczości” w Bielawskiej Placówce Muzealnej 2011 - wystawa w "Cafe 13" w Opatowie 2013 – wystawa pt. „Skrzypek na dachu” w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.

Zasłużeni dla Dzierżoniowa

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky3°C

3°C

JutroLight rain5°C