Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Kreatywni mieszkańcy - nowe pomysły do DBO

29-03-2019
logotyp Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego

Książkomat, „Ścieżka życia”, ławki solarne i miejsca do gry w bule to nowe pomysły zgłoszone przez dzierżoniowian w tegorocznej edycji Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. To ostatnia chwila na składanie wniosków, jeśli macie pomysły na zmiany w mieście. Czekamy na zgłoszenia do 1 kwietnia.

„Ścieżka życia” to projekt dotyczący oświetlenia i małej architektury w postaci ławek i koszy na śmieci oraz ścieżki dla rowerzystów, rolkowców i deskorolkowców na drodze między ul. Korczaka a Uciechowem, która jest popularnym miejscem rekreacji mieszkańców. Wnioskodawczynią jest Bogumiła Kowalczyk.

Alicja Pietrzyńska zgłosiła za to projekt pn. :Książkomat – urządzenie do samoobsługowego, całodobowego wypożyczania i zwrotu książek”. Ma to w założeniu skrócić czas powrotu książki do obiegu czytelniczego. - Pierwszy książkomat powstał w 2017 w Tychach, w Polsce są już takie trzy, ale żadnego na Dolnym Śląsku. To nowoczesne rozwiązanie i wsparcie dla tych czytelników, które nie mogą odebrać książki w godzinach pracy biblioteki – mówi pomysłodawczyni. - Taki książkomat służy nie tylko do odbierania, ale i do oddawania książek. Wszystko za pomocą karty czytelniczej, którą posiada każdy czytelnik zapisany do miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Obiekt mógłby stanąć w centrum miasta lub okolicach filii biblioteki. Czytelnicy mogliby składać zamówienie na książki e-mailem lub telefonicznie, a pracownicy biblioteki zostawialiby je dla nich w książkomacie. Pozwoliłoby to wypożyczać książki przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności stawianie się w siedzibie biblioteki. To wygodne, jak paczkomat.

„Sieć miejsc rekreacyjnych do gry w bule” to pomysł zgłoszony przez Zofię Mirek. Chodzi o miejsca do francuskiej gry w petanque (boule) o wymiarach 3 x 15 lub 4 x 15 zlokalizowane w okolicach parków i placów zabaw, w pobliżu miejsc zamieszkania i rekreacji. Wprawdzie na OSiR-ze mamy profesjonalny bulodrom, ale na co dzień trudno z niego korzystać ze względu na lokalizację. A wspólna gra w bule byłaby okazją do integracji sąsiadów i sposobność do spędzania czasu na świeżym powietrzu, także rodzinnie, bo bule to gra dla osób w wieku od lat 5 do 105. Wystarczy mieć stalowe bule i „świnkę”, czyli małą drewnianą kuleczkę, w kierunku której się je rzuca, umieszczając najbliżej, jak się da.

„Ławki solarne – dobra energia” to tytuł kolejnego zgłoszonego do DBO pomysłu. Wniosek złożyła w imieniu całej drużyny Joanna Krasnodębska, drużynowa ‘39 Drużyny Starszoharcerskiej Enigma im. Szarych Szeregów Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP. - Na jednej ze zbiórek zrobiliśmy burzę mózgów, zrodziło się kilka projektów, które miałyby szansę na realizację. Po dyskusjach uznaliśmy, że zgłosimy ławki solarne – wyjaśnia harcerka. Projekt zakłada montaż sześciu ławek solarnych na terenie miasta z oświetleniem LED, 2 złączami USB, ładowarką indukcyjną i zaopatrzonych w stojaki na rowery. - Jako harcerze staramy się wypełniać prawo harcerskie, które mówi m.in. o poszanowaniu przyrody, więc wpisuje się to w ten trend. A że wszyscy korzystamy na co dzień z telefonów, więc widzimy, że jest taka potrzeba – mówi wnioskodawczyni. Jakie lokalizacja wskazała? Pas zieleni nad rzeką Piławą przy ul. Batalionów Chłopskich, zielone okolice murów miejskich przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Miodowej, park przy synagodze, Aleję Bajkowych Gwiazd, plac zabaw na ul. Klonowej i park im. Kusocińskiego.

Polecane informacje:

 • Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór. Fot: telewizja Sudecka

  Ruszyła duża promocja Gór Sowich

  Za pozyskane przez Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska unijne pieniądze promujemy wśród mieszkańców Dolnego Śląska piękno naszych gór.

  Czytaj dalej
 • Budżet obywatelski 2019 – wspólnie zmieniamy Dzierżoniów

  Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym...

  Czytaj dalej
 • Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia miasto przeznaczy ponad milion złotych. To pieniądze tylko na działania społeczne, bo równolegle trwa największa w historii Dzierżoniowa inwestycja realizowana właśnie z myślą o seniorach – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Milion złotych i „jubileuszowa” karta seniora

  Trzy tysiące dzierżoniowskich seniorów posługuje się już specjalną kartą uprawniającą do lokalnych i ogólnopolskich ulg. - W tym roku na wsparcie osób po 60. tym roku życia...

  Czytaj dalej
 • Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np. korzystając z darmowej aplikacji dostępnej na stronie miasta.

  Zostaw 1% w Dzierżoniowie i wspieraj lokalnie

  Kolejny raz zachęcamy aby rozliczając podatki wspierać organizacje działające na rzecz mieszkańców Dzierżoniowa. Można to zrobić zarówno poprzez e-pit lub osobiście, np....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy15°C

JutroClear sky21°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne