Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Kierunek Sztuka

30-08-2019
Taki tytuł nosi wystawa, na wernisaż której zapraszamy 5 września do dzierżoniowskiego muzeum. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dostępna będzie do 27 października.

Taki tytuł nosi wystawa, na wernisaż której zapraszamy 5 września do dzierżoniowskiego muzeum. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dostępna będzie do 27 października.

Bogate zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II prezentowane były dotąd w znaczących miastach Polski, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Malborku czy Książu.

Po raz pierwszy na mapie udostępniania publiczności dzieł malarskich, wyrobów z porcelany i szkła znanych twórców polskich i europejskich znalazł się Dzierżoniów. Prezentowana w kameralnych, nastrojowych salach dawnej mieszczańskiej „czerwonej willi”, dziś - Miejskiego Muzeum, wystawa „kierunek SZTUKA” jest zatem wydarzeniem wielkiej rangi w historii Dzierżoniowa.

Niewątpliwie większość zwiedzających wystawę w Muzeum Miejskim po raz pierwszy podziwiać będzie obrazy znakomitych mistrzów polskich, w tym z przełomu XIX i XX wieku: Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Józef Chełmoński, Jerzego Nowosielskiego i innych. Poza wybitnymi przedstawicielami malarstwa polskiego wystawa obejmuje niezwykłe dzieła tak uznanych  mistrzów, jak: Marten van Valckenborch (niedościgły manierysta, którego prace są w zbiorach wiedeńskiego Kunsthistorisches), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Unikatem jest też namalowany na blasze flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają oryginalne, zadziwiające swym kunsztem wyroby rzemiosła artystycznego, zwłaszcza  z ceramiki i szkła.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa od 6 września do 27 października 2019 r. w godzinach pracy muzeum.

Wstęp na wernisaż 5 września o godz. 19.00 jest bezpłatny. Potem cena biletu na wystawę wynosić będzie 10 zł (dotyczy to również niedzieli, gdy wstęp do muzeum jest bezpłatny).

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
11
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy27°C

JutroCloudy14°C