Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

„Jesteśmy dla siebie bliscy” - finał projektu w SP 3

19-12-2018
Integracyjny turniej sportowy był ostatnim elementem realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 3 projektu „Jesteśmy dla siebie bliscy”. Wcześniej młodzież wzięła udział w warsztatach, prelekcjach, żywych lekcjach historii, a także sama angażowała się w liczne działania lokalne. Projekt był realizowany w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”.

Integracyjny turniej sportowy był ostatnim elementem realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 3 projektu „Jesteśmy dla siebie bliscy”. Wcześniej młodzież wzięła udział w warsztatach, prelekcjach, żywych lekcjach historii, a także sama angażowała się w liczne działania lokalne. Projekt był realizowany w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”.

Program „Razem bezpieczniej” z założenia i w praktyce jest kierowany do społeczności lokalnych, które wiedzą najlepiej z jakimi zagrożeniami mają do czynienia na swoim terenie. Głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych,  szczególnie poprzez tworzenie lokalnych systemów bezpieczeństwa. Dotyczą one działań na rzecz bezpiecznej przestrzeni oraz przeciwdziałania patologiom społecznym i przestępczości pospolitej, do których należą działania profilaktyczno-prewencyjne, informacyjne, edukacyjne.

- W dzierżoniowskiej „Trójce” projekt realizowany był pod hasłem „Jesteśmy dla siebie bliscy” i zakładał szeroko rozumianą edukację dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży m. in. z zakresu cyberprzestrzeni , ruchu drogowego, szkodliwości substancji psychoaktywnych oraz patologii społecznych ze szczególnym uwzględnieniem przemocy rówieśniczej, również powodowanej stereotypami i uprzedzeniami – mówi Albina Stefańska, koordynator projektu.

Na całość składało się kilkanaście elementów. Pierwszy z nich to udział w żywej  lekcji historii podczas wycieczki do Auschwitz to była nauka tolerancji, empatii, doskonalenie komunikacji interpersonalnej, skutkiem czego jest podniesienie świadomości do czego doprowadza szeroko rozumiany totalitaryzm, odmienność religijna czy rasowa .

Cykl tych spotkań w formie pogadanek na temat bezpieczeństwa w inernecie uświadomił młodzieży , że w sieci nikt nie jest anonimowy ani bezpieczny, uświadomił również szkodliwość hejtu i języka nienawiści.

Uczniowie klas starszych zorganizowali dla młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Tuszynie zabawę, którą długo jeszcze będą pamiętać. W ramach Festynu została przeprowadzona gra terenowa. Miała ona na celu nauczyć uczestników współpracy w grupie oraz wykorzystania talentów i uzdolnień poszczególnych uczestników.  Sporo dobrej zabawy, pozytywnej energii i nauki zasad fair play wniósł sportowy turniej integracyjny, na który zaproszone zostały drużyny z innych szkół podstawowych w Dzierżoniowie.

Step aerobik  - to pełne energii wspólne zajęcia dla rodziców, nauczycieli i uczniów – razem spędzony czas wolny procentował poprawą wzajemnych relacji, poznawaniem się poza sytuacjami formalnymi oraz poprawiał kondycję i sprawność ogólną uczestników. Podobnie było z kursem samoobrony dla rodziców, nauczycieli  i pracowników szkoły. Kurs wyposażył uczestników w podstawowy zakres wiedzy i umiejętności zachowania w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach – obrony własnej z zachowaniem się zgodnie z obowiązującym prawem.

Szkolenie antyterrorystyczne dla nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas szkolenie uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności zachowania się w okolicznościach kontaktu z terrorystami, zamachem ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji zagrożenia w placówce oświatowej.

Młodzież włączyła się też do ogólnopolskiej akcji propagowania praw dziecka, a jednocześnie praw człowieka. Szczególnie zwrócono uwagę na propagowanie tolerancji wobec odmienności kulturowej, narodowościowej i religijnej. Podczas akcji odbyły się konkursy, prezentacje i wystawa, która propagowała ideę Konwencji Praw Dziecka i Karty Praw Człowieka. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach o ekumenizmie. Wspólnie odwiedzali li kościoły: rzymsko-katolicką katedrę św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, protestancki Kościół Pokoju w Świdnicy oraz żydowską Synagogę w Dzierżoniowie. Celem wyjazdów było uwrażliwienie uczniów na pojęcie pokoju, jedności wśród różnych religii, znalezienie wspólnych celów, poglądów oraz dążenie do postawy pełnej tolerancji, szacunku wobec drugiego człowieka.

Polecane informacje:

 • Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć na inwestycje to 31,5 mln. zł. Wśród tych najważniejszych są oczywiście zadania związane z budową, rozbudową i remontami dróg. To będzie kolejny rok poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Równie pracowity, ale już na pewno nie tak uciążliwy jak obecny – zapewnia burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.

  Inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Które inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku i w jaki sposób zmienią one Dzierżoniów i naszą miejską przestrzeń? - Łączna kwota, jaką miasto planuje przeznaczyć...

  Czytaj dalej
 • Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów z piernika - w miniaturze oczywiście – można oglądać w Młynie Hilberta.

  Zobacz piernikowy Dzierżoniów!

  Domy, kościoły, ogrody pachnące miodem i przyprawami korzennymi. Jest też wieża ciśnień i wiele budynków użyteczności publicznej. A wszystko pokryte lukrowym śniegiem. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach kolejnych.

  Ekologia - 100 drzew wzdłuż Świdnickiej i Piastowskiej

  Ukształtowane, około dwumetrowe drzewa zasadzono w pasie zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem. Podobnych działań możemy spodziewać się w Dzierżoniowie w 2019 roku i w latach...

  Czytaj dalej
 • Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki to 148 mln 046 tys. 790 zł. Co kryje się za tymi liczbami?

  Finanse Dzierżoniowa w 2019 roku

  Dzierżoniowscy radni przyjęli przygotowany przez burmistrza budżet na najbliższe 12 miesięcy. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 142 mln 527 tys. 511 zł. Planowane wydatki...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy5°C

JutroPartly cloudy6°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne