Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Jakimi sposobami Dzierżoniów walczy ze smogiem?

16-01-2019

Kolejna zima znów mocno uzmysławia nam, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby na mapie Europy Polska nie była "smogowym" krajem. Czystym, zimowym powietrzem w najbliższych latach nie pooddychamy. I to niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy daleko od cywilizacji. Smog dosięgnie nas wszędzie. Zmienić to mogą równoległe działania w skali całego kraju, w skali samorządów i indywidualne wsparcie każdego z nas. Zanim poprosimy mieszkańców o takie wsparcie, kilka zdań o tym, co Dzierżoniów robi, by obniżać poziom szkodliwej dla zdrowia niskiej emisji - przyczynę smogu.

Niska emisja, jak podaje Wikipedia, to emisja komunikacyjna, emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzących ze spalania węgla w nieefektywny sposób. Jej występowanie najczęściej jest utożsamiane ze smogiem. Nie jest to jednak tożsame pojęcie, ponieważ smog można określić jako zauważalne dla ludzkiego oka zjawisko będące potwierdzeniem występowania na danym obszarze niskiej emisji. Jego powstaniu towarzyszą określone warunki atmosferyczne, przede wszystkim brak występowania wiatru oraz duża wilgotność powietrza. Nie oznacza to, że jeżeli smog nie jest widoczny, niska emisja nie ma miejsca. Ma miejsce, a smog jest tylko potwierdzeniem jej występowania. Tyle definicji.

Opis działań Dzierżoniowa warto rozpocząć od przypomnienia informacji, w jaki sposób można sprawdzać jakość powietrza. Oprócz wielu darmowych aplikacji specjalne narzędzia dostępne są na stronie www.dzierzoniow.pl. Na głównej stronie (wysuwany pasek po prawej stronie) możemy sprawdzić aktualny stan powierza, którym oddychamy. Można też korzystając z zakładki "EkoDzierżoniów" (baner na głównej stronie) dowiedzieć się o prognozie jakości powietrza najbliższe godziny.

Kontrolowanie tego, czym palimy w piecach, jest zadaniem miejskich strażników. Interwencje odbywają się podstawie obserwacji strażników i kierowanych do straży miejskiej zgłoszeń. Przypominamy, że strażnicy miejscy mają prawo do takiej kontroli, a jak przekazuje komendant, najczęściej spotyka się to ze zrozumieniem mieszkańców.

Najbardziej efektywnym sposobem na walkę ze smogiem jest odejście od ogrzewania piecami węglowymi. Takie zmiany miasto wspomaga w ramach Programu Małych Ulepszeń już od ponad dziesięciu lat. Dzięki udzielanemu dofinansowaniu w tym roku wymieniono 38 tak zwanych "kopciuchów". W tym roku będzie to większa liczba. Miasto kończy też przygotowanie zmian w prawie lokalnym, dzięki którym możliwe będzie refundowanie cześć kosztów zmiany pieca na ekologiczny przez najemców lokali komunalnych. Wybór źródła ogrzewania będzie po stronie najemcy, a wysokość refundacji będzie wynosiła do 50% wartości lub maksymalnie 5 tys. zł.

Dzierżoniów realizuje także projekt unijny, dzięki któremu w 35 domkach jednorodzinnych montowane są instalacje fotowoltaiczne. Pieniądze na ten cel w całości pochodzą z funduszy europejskich. Równolegle miasto stara się o zdobycie kolejnych środków, dzięki którym możliwe będzie dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania, np. na pompy ciepła.

Olbrzymie znacznie dla jakości powietrza mają też transport., ale na poziomie komunikacji miejskiej ten problem został już rozwiązany. Od roku po naszych drogach jeżdżą wyłącznie nowoczesne autobusy, spełniające restrykcyjne unijne normy. Kolejną dużą zmianę odczujemy dzięki budowanej obwodnicy Dzierżoniowa. Pozwoli ona na wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego.

Na jakość powietrza wpływa również zieleń miejska, dlatego tak w poprzednim, jak i w tym roku miasto przeznacza znacznie więcej środków na sadzenie drzew. Pod koniec minionego roku sto nowych drzew zasadzono wzdłuż ul. Świdnickiej i Piastowskiej. Co najmniej sto nowych, już ukształtowanych drzew, pojawi się w tym i w kolejnych latach. Od tego roku obowiązuje też zasada nasadzenia przynajmniej dwóch drzew w miejsce każdego wyciętego wskutek realizowanej inwestycji czy ze względu na niebezpieczeństwo związane ze starymi obumierającymi drzewami.

Na koniec - kwestia naszej świadomości ekologicznej. Oprócz przekazywanych przez miasto informacji i promowania m.in. ekologicznych postaw czy uchwały antysmogowej (przepisy regulujące m.in. kwestie jakości węgla, którym wolno palić w piecu, zakaz palenia węglem brunatnym i czas, w którym musimy ostatecznie pozbyć się starych pieców węglowych) potrzebne jest Państwa wsparcie. Potrzebne, ponieważ stare nawyki zmienić najtrudniej. Warto o tym rozmawiać z bliskimi, znajomymi i sąsiadami. Warto, bo jak wiadomo, kropla drąży skałę, a do czystego powietrza zimą potrzebnych nam jeszcze wiele takich kropel.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
4
5
7
8
10
12
13
14
17
18
21
22
26
27

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky15°C

JutroPartly cloudy22°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne