Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Inwestycje w dzierżoniowskiej ciepłowni

26-04-2018
Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Na terenie ciepłowni ZEC w Dzierżoniowie przy ulicy Złotej 11, w miejscu przestarzałych kotłów węglowych, zostanie wybudowana nowoczesna instalacja wytwarzająca jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne.

Kocioł opalany biomasą (zrębka leśna) będzie oddawał energię za pomocą oleju termalnego który lepiej od wody odbiera ciepło ze spalania biomasy. Wytworzone ciepło będzie napędzać turbinę sprzężoną z generatorem prądu elektrycznego, który wykorzystamy na potrzeby ciepłowni, a pozostałą część wyślemy do sieci energetycznej. Ciepło odpadowe z turbiny będzie odbierane w tradycyjny sposób i zasili miejską sieć ciepłowniczą za pomocą wody.

Głównymi celami projektu są zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie. Nowy kocioł będzie spełniał obecnie wymagane normy oraz te, które są planowane do wprowadzenia w 2025 roku.

Projekt jest innowacyjnym rozwiązaniem w regionie dolnośląskim ale szeroko stosowanym na terenie Europy zachodniej. W Polsce w ostatnich latach powstało kilka podobnych instalacji między innymi w hotelu Arłamow w Bieszczadach i w ciepłowni Krosno.

Wartość dzierżoniowskiego projektu to 28.650.000 zł, a wkład Funduszy Europejskich wynosi 20.445.761 zł.

Obecnie trwają prace wyburzeniowe części ciepłowni, która już od pewnego czasu jest wyłączona z użytkowania. Prace zakończone zostaną w połowie maja i od tego momentu rozpocznie się budowa nowego kotła. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał przyszłego roku.

Polecane informacje:

 • Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są gołym okiem. Wytyczony jest już także niemal cały przebieg pierwszego etapu obwodnicy.

  Droga, która mocno zmieni Dzierżoniów

  Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są...

  Czytaj dalej
 • W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie udostępniony dla odwiedzających.

  Młyn Hilberta otwarty dla turystów

  W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia mobilne to spore ułatwienie. Skorzystają z niego również osoby posiadające już taką kartę.

  Karta dużej rodziny także w telefonach

  Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia...

  Czytaj dalej
 • SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo roku zwyciężył Krioesthetic Kriocardio, Debiut Roku trafił do Sensei Sushi Restaurant.

  Smoki biznesu i smoki publiczności 2018

  SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo...

  Czytaj dalej

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy10°C

JutroPartly cloudy8°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne