Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

02-07-2019
Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

Zgodnie z przepisami przyjętej przez sejm ustawy, właściciel gruntu ponosi na rzecz dotychczasowego właściciela (gminy) opłatę przekształceniową. Jej ona równa rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

W przypadku wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu stanowiącego własność dzierżoniowskiego samorządu właściciele budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, w tym lokali spółdzielczych mogą skorzystać z wynoszącej 70% bonifikaty. Możliwe jest to w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

Właściciel gruntu może pisemnie zgłosić zamiar jednorazowego wniesienia opłaty w każdym czasie. Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej, oraz liczby lat pozostałych do całkowitej spłaty.

Warunkiem udzielenia bonifikaty jest :

 • złożenie  pisemnego wniosku o udzielenie bonifikaty wraz z oświadczeniem o wniesienie opłaty jednorazowej;
 • brak zaległości w zobowiązaniach wobec samorządu z tytułu podatku od nieruchomości oraz rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.


Bonifikata nie przysługuje osobom, których prawo własności budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych nabytych w drodze następstwa prawnego nie zostały ujawnione w księdze wieczystej.

Szczegółowe informacje udzielane są przez pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Architektury, tel: 74 645 08 73, e-mail jbernas@um.dzierzoniow.pl.

Link do uchwały Rady Miejskiej Dzierżoniowa

Polecane informacje:

 • Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych. Jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie pojawi się informacja o tym, jakie zadania inwestycyjne miasto zaplanowało na ten rok.

  Zmieniło się - inwestycje Dzierżoniowa w 2019 roku

  Wiele pozytywnych zmian zaszło w minionym roku w Dzierżoniowie za sprawą mieszkańców, ale też i inwestycji wykonywanych przez miasto. Proponujemy przegląd tych najważniejszych....

  Czytaj dalej
 • 115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”. Forma konkursu jest jedyną, w której zgodnie z przepisami miasto może wspierać prace realizowane przez wspólnoty mieszkaniowe.

  Estetyka - tak wspólnoty wpływają na wizerunek miasta

  115 tys. zł trafiło do dzierżoniowskich wspólnot mieszkaniowych, wyróżnionych w konkursie „Piękna Fasada”. Nagrody przyznano w kategorii „elewacja” i „detal architektoniczny”....

  Czytaj dalej
 • Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia jest mieszkańcem Dzierżoniowa, pasjonuje się sportem, zwierzętami i turystyką.

  Nowy komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa

  Mariusz Furgała przed objęciem stanowiska komendanta przez blisko 30 lat był oficerem policji, pełniąc m.in. funkcję zastępcy komendanta bielawskiego komisariatu. Od urodzenia...

  Czytaj dalej
 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy1°C

JutroCloudy3°C