Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

eTwinningowe spotkanie z uczniami z Lanškroun

10-05-2018

Tańce narodowe i współczesne, gra terenowa na temat współczesnego i dawnego Dzierżoniowa oraz wycieczka do podziemnego miasta Osówka – program spotkania uczestników dwóch eTwinningowych projektów realizowanych przez dzierżoniowską Szkołę Podstawową nr 9 i Základní škola Aloise Jiráska w Lanškroun obfitował w atrakcje.

Uczniowie „Dziewiątki” gościli swych rówieśników ze szkoły partnerskiej z Czech 8 i 9 maja. Wspólnie z nimi realizują dwa projekty eTwinning: „Spacetwinning” (rozpoczęty w marcu tego roku) oraz „True stories from WW2” („Prawdziwe historie z czasów II wojny światowej” – nagrodzony w krajowych konkursach eTwinning zarówno w Czechach jak i w Polsce).

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji polskich tańców narodowych, tańca współczesnego oraz pieśni patriotycznych. Było to nawiązanie do Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz obchodzonego 9 maja Dnia eTwinning pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe”.

Później grupa eTwinnerów udała się do centrum miasta, gdzie w międzynarodowych grupach wzięła udział w grze terenowej zgłębiającej wiedzę uczestników na temat Dzierżoniowa dziś i w przeszłości. Zadania wymagały od uczniów komunikacji, ponieważ były w językach angielskim i czeskim.

Umiejętności zdobyte 8 maja i znajomości zawarte z rówieśnikami z zagranicy przydały się uczniom nazajutrz podczas wycieczki do podziemnego miasta Osówka, gdzie poznali oni kolejną prawdziwą historię z czasów II wojny światowej.

We wszystkich działaniach uczestniczył także nauczyciel z Hiszpanii Jesús Sánchez Gómez, przebywający w SP 9 w ramach projektu Erasmus+ „e+Ties: Another Look at Bilingual Education”.

Polecane informacje:

 • Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są gołym okiem. Wytyczony jest już także niemal cały przebieg pierwszego etapu obwodnicy.

  Droga, która mocno zmieni Dzierżoniów

  Estakada i wiadukt nad ulicą Brzegową, Nowowiejską, rzeką i torami to technologicznie najtrudniejszy moment budowy powstającej już obwodnicy Dzierżoniowa. Te prace widoczne są...

  Czytaj dalej
 • W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie udostępniony dla odwiedzających.

  Młyn Hilberta otwarty dla turystów

  W Dzierżoniowie zainauguruje swoją działalność turystyczną Młyn Hilberta - powstały w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Od 28 kwietnia będzie...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia mobilne to spore ułatwienie. Skorzystają z niego również osoby posiadające już taką kartę.

  Karta dużej rodziny także w telefonach

  Mieszkańcy wnioskujący o wydanie Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny mogą wybierać jej tradycyjną lub elektroniczną formę. Wprowadzenie takiego rozwiązania na urządzenia...

  Czytaj dalej
 • SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo roku zwyciężył Krioesthetic Kriocardio, Debiut Roku trafił do Sensei Sushi Restaurant.

  Smoki biznesu i smoki publiczności 2018

  SILHOUETTE DCD zyskał największe uznanie mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej i na koniec Dzierżoniowskich Prezentacji odebrał Smoka Publiczności 2018. W kategorii Przedsiębiorstwo...

  Czytaj dalej

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy10°C

JutroPartly cloudy8°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne