Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowska majówka - poznaj szczegóły

29-04-2019
Pogoda, czy niepogoda. W Dzierżoniowie podczas długiego majowego weekendu będzie się sporo działo. Kilka przykładów? W środę 860 lecie kościoła Św. Jerzego, we wtorek na dzierżoniowskim rynku święto flagi, 3 maja zapraszamy pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, w sobotę nad naszym miastem pojawią się ogromne balony, w niedzielę ruszamy na nowe trasy TRAKT-u.

Pogoda, czy niepogoda. W Dzierżoniowie podczas długiego majowego weekendu będzie się sporo działo. Kilka przykładów? W środę 860-lecie kościoła Św. Jerzego, w czwartek na dzierżoniowskim Rynku święto flagi, 3 maja zapraszamy pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny, w sobotę nad naszym miastem pojawią się ogromne balony, w niedzielę ruszamy na nowe trasy TRAKT-u.

1 maja – 860-lecie kościoła pw. św. Jerzego2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za granicą:

 • godz. 12.00 – akcja rozdawania flag mieszkańcom przez burmistrza pod ratuszem;

  Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej poprzedza jedno z naszych najważniejszych świąt. Podobnie jak w minionych latach tak i w tym roku flagi narodowe będzie można otrzymać na dzierżoniowskim rynku. Zapraszamy serdecznie 2 maja o godzinie 12.00 i namawiamy, aby w pierwszych dniach maja Dzierżoniów był biało-czerwony. Święto flagi obchodzone jest od 2004 r. Data ta ma szczególne znaczenie dla naszej historii, ponieważ właśnie 2 maja biało-czerwona flaga zawisła na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co było jednoznaczne z zakończeniem działań wojennych w trakcie II Wojny Światowej. Jednocześnie 3 maja upamiętniamy ogłoszenie Konstytucji 3 Maja – pierwszej konstytucji ogłoszonej w Europie, drugiej na świecie.

 • godz. 12.00 – Muzeum Miejskie zaprasza do muzealnego parku-lapidarium na wystawę oraz prelekcję „Zapomniana polskość” prezentującą ślady polskości na terenie obecnego powiatu dzierżoniowskiego, który do 1945 r. znajdował się w granicach administracyjnych Niemiec. Są to fragmenty kazań w języku polskim z połowy XVIII w. i z XIX w., modlitwy z popularnymi na Śląsku słowiańskimi imionami świętych, egzemplarze prasy polskiej z XIX w., dwujęzyczne (polskie i niemieckie) napisy na obrazach religijnych z początku XX w., modlitewniki, polskojęzyczne księgozbiory, ryty nabożeństw w językach łacińskim, niemieckim i polskim, a także pamiątki po wybitnym Ślązaku, obrońcy polskości na Śląsku - ks. Janie Melcu. Otwarcie wystawy plenerowej jest inauguracją nowego sezonu w muzealnym parku-lapidarium, do którego zapraszamy od maja do września. Wstęp wolny.


3 maja – 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 • godz. 9.00 - msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Maryi Matki Kościoł;
 • godz. 10.10 - uformowanie kolumny pochodu (ul. Świdnicka-Rynek) i przemarsz (ulicami: Piłsudskiego, Daszyńskiego, Piastowską) pod Pomnik Pamięci Losów Ojczyzny;
 • godz. 10.30 - rozpoczęcie uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny (hymn państwowy, przemówienia okolicznościowe, składanie kwiatów i wieńców, Rota).


4 maja - Majówka z balonami, Targowisko Miejskie

 • godz. 17.00-18.30 - starty balonów w ramach V International Balloon Festival z płyty głównej Stadionu Miejskiego (Wrocławska 47);
 • godz. 17.30-21.00 – koncerty: Budka Band - covery zespołu Budka Suflera; Kolorowe Gitary - covery zespołu Czerwone Gitary.


5 maja – TRAKT

 • od godz. 8.00 – zapisy na TRAKT;
 • godz. 17.30-21.00 – koncerty: Tribute to Maanam – Aga B. z zespołem; Maciej Lipina z zespołem - utwory ze spektaklu „Skazany na bluesa” – covery zespołu Dżem.

TRAKT, czyli Terenowy Rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki to największa cykliczna impreza rekreacyjna w Dzierżoniowie dla pieszych i rowerzystów w każdym wieku. Biorą w nim udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale i goście z regionu oraz miast partnerskich. Uczestnicy pieszo, z kijkami do nordic walking oraz na rowerach wyruszą spod ratusza na trasy o różnej długości i stopniu trudności. Spotkają się na mecie na targowisku miejskim, gdzie czeka na nich ciepły posiłek i nagrody. Główną jest tradycyjnie rower. Nowością jest w tym roku konkretny cel tras i adekwatne do nich nazwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczestnicy TRAKT-u będą mogli poznać dzierżoniowskie zabytki, Arboretum w Wojsławicach, pałac w Pieszycach, kompleks w Krzyżowej, górskie przełęcze czy uroki pobliskich terenów wiejskich. Wystarczy wybrać długość, stopień trudności i cel trasy, zapłacić 5 zł wpisowego (w tej cenie koszulka) i wyruszyć na TRAKT. Zapisy od godziny 8.00 na dzierżoniowskim Rynku. Grupy zorganizowane mogą się zgłaszać wcześniej na adres imprezy@hotelosir.pl. Zapisy ruszają już o godz. 8.00, ale pamiętajcie: rejestracja uczestników najpóźniej 15 min. przed startem danej trasy! Szczegółowe opisy tras.


8 maja – Dzień Zwycięstwa

 • godz. 10.00 -  uroczyste obchody Dnia Zwycięstwa w małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 z udziałem pocztów sztandarowych (akademia, poczęstunek);
 • godz. 18.30 – msza św. w kościele pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie (bez udziału pocztów sztandarowych).

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
3
4
5
7
8
10
12
13
14
17
18
21
22
26
27

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajClear sky15°C

JutroPartly cloudy22°C

Dzierżoniów na Twitterze
Dzierżoniów na Google+
Pokaż panel Facebooka
Dzierżoniów na Facebooku
Pokaż przetargi

Nieruchomości

Zamówienia publiczne