Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowscy seniorzy ćwiczą jogę

26-07-2019
W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

Zajęcia, które odbywają się dwa razy w tygodniu, poprawiają ruchomość i sprawność ciała, uelastyczniają je, bo z wiekiem jesteśmy w stanie coraz mniej zrobić. - To nie jest tak, że nam chodzi oto, żeby robić jakieś dziwne pozycje, zakładać nogi za głowę czy robić mostki, tylko o to, żeby seniorzy byli w stanie ubrać się, umyć, podrapać po plecach, żeby nie stracili tej podstawowej sprawności, o co niestety jest bardzo łatwo – mówi Iwona Sikora. - Bo im się człowiek mniej rusza, tym się mniej rusza. Starsze osoby bardzo często boją się wykonać jakieś ruch, bo mają obawy, że coś im strzeli w kręgosłupie. Te zajęcia oswajają seniorów z ruchem, czasami dziwnym, bo niekiedy robimy śmieszne pozycje, ale przez to uczestnicy zajęć przestają się bać swojego ciała. Poza tym oni się tu spotykają towarzysko – śmiejemy się, mamy znajomych, to po prostu sympatyczne spotkanie.

Wszystko to sprawia, że seniorzy stają się nie tylko sprawniejsi, ale i szczęśliwsi. I udowadniają na każdych zajęciach, że jogę może ćwiczyć każdy. - Trzeba tylko chcieć. Wystarczy mieć w miarę wygodny, luźny strój – mówi instruktorka. - Joga jest dla wszystkich. Niezwykłą korzyścią z niej jest spokój. Człowiek przestaje się śpieszyć, przestaje od siebie zbyt dużo wymagać, zmuszać się do czegoś. Pojawia się więcej przestrzeni życiowej. Ta przestrzeń wynika z pracy z ciałem. Wykonujemy powolne ruchy i ten spokój nam się potem udziela w codziennym życiu.

Grupa stałych uczestników to około 30 osób. - We wrześniu zaczynają trzeci sezon. Jestem z nich dumna, bo wszystko, co się tutaj wydarzyło, stało się na moich oczach. Osoby, które przyszły, siedziały na krzesełkach, były wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o ćwiczenia. Ale z czasem sala się wypełniła i zaczęliśmy robić ogromne postępy – opowiada Iwona Sikora.

Dwa lata temu, gdy zaczynała współpracę z dzierżoniowskimi seniorami, zastanawiała się, czy w mniejszym mieście będzie popyt na takie zajęcia. I jest. Seniorzy przekonali się, że joga pozytywie wpływa na ich stan fizyczny i duchowy. - Dobrze się po takich zajęciach czujemy, jesteśmy zrelaksowani, mamy więcej swobody ruchu. Czegóż chcieć więcej? - mówi jedna z uczestniczek Anna Staśko.

Seniorzy zainteresowani zajęciami jogi mogą się zgłaszać do Dziennego Domu Senior Plus, tel. 74 831 13 20.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy0°C

JutroCloudy8°C