Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowscy seniorzy ćwiczą jogę

26-07-2019
W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

Zajęcia, które odbywają się dwa razy w tygodniu, poprawiają ruchomość i sprawność ciała, uelastyczniają je, bo z wiekiem jesteśmy w stanie coraz mniej zrobić. - To nie jest tak, że nam chodzi oto, żeby robić jakieś dziwne pozycje, zakładać nogi za głowę czy robić mostki, tylko o to, żeby seniorzy byli w stanie ubrać się, umyć, podrapać po plecach, żeby nie stracili tej podstawowej sprawności, o co niestety jest bardzo łatwo – mówi Iwona Sikora. - Bo im się człowiek mniej rusza, tym się mniej rusza. Starsze osoby bardzo często boją się wykonać jakieś ruch, bo mają obawy, że coś im strzeli w kręgosłupie. Te zajęcia oswajają seniorów z ruchem, czasami dziwnym, bo niekiedy robimy śmieszne pozycje, ale przez to uczestnicy zajęć przestają się bać swojego ciała. Poza tym oni się tu spotykają towarzysko – śmiejemy się, mamy znajomych, to po prostu sympatyczne spotkanie.

Wszystko to sprawia, że seniorzy stają się nie tylko sprawniejsi, ale i szczęśliwsi. I udowadniają na każdych zajęciach, że jogę może ćwiczyć każdy. - Trzeba tylko chcieć. Wystarczy mieć w miarę wygodny, luźny strój – mówi instruktorka. - Joga jest dla wszystkich. Niezwykłą korzyścią z niej jest spokój. Człowiek przestaje się śpieszyć, przestaje od siebie zbyt dużo wymagać, zmuszać się do czegoś. Pojawia się więcej przestrzeni życiowej. Ta przestrzeń wynika z pracy z ciałem. Wykonujemy powolne ruchy i ten spokój nam się potem udziela w codziennym życiu.

Grupa stałych uczestników to około 30 osób. - We wrześniu zaczynają trzeci sezon. Jestem z nich dumna, bo wszystko, co się tutaj wydarzyło, stało się na moich oczach. Osoby, które przyszły, siedziały na krzesełkach, były wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o ćwiczenia. Ale z czasem sala się wypełniła i zaczęliśmy robić ogromne postępy – opowiada Iwona Sikora.

Dwa lata temu, gdy zaczynała współpracę z dzierżoniowskimi seniorami, zastanawiała się, czy w mniejszym mieście będzie popyt na takie zajęcia. I jest. Seniorzy przekonali się, że joga pozytywie wpływa na ich stan fizyczny i duchowy. - Dobrze się po takich zajęciach czujemy, jesteśmy zrelaksowani, mamy więcej swobody ruchu. Czegóż chcieć więcej? - mówi jedna z uczestniczek Anna Staśko.

Seniorzy zainteresowani zajęciami jogi mogą się zgłaszać do Dziennego Domu Senior Plus, tel. 74 831 13 20.

Polecane informacje:

 • Kilkadziesiąt starych pieców mniej

  39,5 tys. zł – tyle pieniędzy trafi do mieszkańców Dzierżoniowa, którzy w ubiegłym roku wymienili swoje stare, węglowe piece na nowe, bardziej przyjazne środowisku. Dzierżoniów...

  Czytaj dalej
 • W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego, lokalnego telefonu zaufania 883-993-525. Dowiesz się, gdzie i na jakie wsparcie możesz liczyć w Dzierżoniowie.

  Przemoc domowa, uzależnienia? Zadzwoń na lokalny telefon zaufania

  W twojej rodzinie występuje problem przemocy domowej lub uzależnień? Szukasz pomocy dla kogoś znajomego lub bliskiego będącego ofiarą przemocy domowej? Skorzystaj z bezpłatnego,...

  Czytaj dalej
 • W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych. Można jeszcze do niej dołączyć. Zajęcia prowadzi psycholog Joanna Pawlak.

  Grupa wsparcia dla kobiet dotkniętych przemocą i współuzależnieniami

  W ramach programu „Aktywne wsparcie” rozpoczęły się w dzierżoniowskim OPS-ie zajęcia Psychoedukacyjnej Grupy Wsparcia dla Kobiet z Doświadczeniem Przemocy i Współuzależnionych....

  Czytaj dalej
 • Dobiega końca rewitalizacja parku im. Janusza Kusocińskiego

  Jak zmienia się park im. Janusza Kusocińskiego

  - To jeszcze nie jest efekt końcowy, ale zmiany są już widoczne. Pielęgnacja istniejącej zieleni, dużo nowych nasadzeń, wyremontowane ścieżki i alejki, nowa "mała architektura"....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
2
3
4
5
6
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
31

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajRain15°C

JutroClear sky18°C