Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Dzierżoniowscy seniorzy ćwiczą jogę

26-07-2019
W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

W sierpniowym miesięczniku „Joga” ukazał się materiał o dzierżoniowskich seniorach, którzy od dwóch lat pod okiem Iwony Sikory uelastyczniają swoje ciała na zajęciach jogi w Dziennym Domu Senior Plus. Instruktorka przekonuje, że na jogę nie można być za starym. Jest dumna ze swojej grupy i poleca ćwiczenie jogi osobom w każdym wieku.

Zajęcia, które odbywają się dwa razy w tygodniu, poprawiają ruchomość i sprawność ciała, uelastyczniają je, bo z wiekiem jesteśmy w stanie coraz mniej zrobić. - To nie jest tak, że nam chodzi oto, żeby robić jakieś dziwne pozycje, zakładać nogi za głowę czy robić mostki, tylko o to, żeby seniorzy byli w stanie ubrać się, umyć, podrapać po plecach, żeby nie stracili tej podstawowej sprawności, o co niestety jest bardzo łatwo – mówi Iwona Sikora. - Bo im się człowiek mniej rusza, tym się mniej rusza. Starsze osoby bardzo często boją się wykonać jakieś ruch, bo mają obawy, że coś im strzeli w kręgosłupie. Te zajęcia oswajają seniorów z ruchem, czasami dziwnym, bo niekiedy robimy śmieszne pozycje, ale przez to uczestnicy zajęć przestają się bać swojego ciała. Poza tym oni się tu spotykają towarzysko – śmiejemy się, mamy znajomych, to po prostu sympatyczne spotkanie.

Wszystko to sprawia, że seniorzy stają się nie tylko sprawniejsi, ale i szczęśliwsi. I udowadniają na każdych zajęciach, że jogę może ćwiczyć każdy. - Trzeba tylko chcieć. Wystarczy mieć w miarę wygodny, luźny strój – mówi instruktorka. - Joga jest dla wszystkich. Niezwykłą korzyścią z niej jest spokój. Człowiek przestaje się śpieszyć, przestaje od siebie zbyt dużo wymagać, zmuszać się do czegoś. Pojawia się więcej przestrzeni życiowej. Ta przestrzeń wynika z pracy z ciałem. Wykonujemy powolne ruchy i ten spokój nam się potem udziela w codziennym życiu.

Grupa stałych uczestników to około 30 osób. - We wrześniu zaczynają trzeci sezon. Jestem z nich dumna, bo wszystko, co się tutaj wydarzyło, stało się na moich oczach. Osoby, które przyszły, siedziały na krzesełkach, były wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o ćwiczenia. Ale z czasem sala się wypełniła i zaczęliśmy robić ogromne postępy – opowiada Iwona Sikora.

Dwa lata temu, gdy zaczynała współpracę z dzierżoniowskimi seniorami, zastanawiała się, czy w mniejszym mieście będzie popyt na takie zajęcia. I jest. Seniorzy przekonali się, że joga pozytywie wpływa na ich stan fizyczny i duchowy. - Dobrze się po takich zajęciach czujemy, jesteśmy zrelaksowani, mamy więcej swobody ruchu. Czegóż chcieć więcej? - mówi jedna z uczestniczek Anna Staśko.

Seniorzy zainteresowani zajęciami jogi mogą się zgłaszać do Dziennego Domu Senior Plus, tel. 74 831 13 20.

Polecane informacje:

 • Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do szpitala i funkcjonujących w jego sąsiedztwie firm.

  Jak dojechać do szpitala i sąsiednich firm?

  Trwa przebudowa ul. Cichej, Szpitalnej i Okrzei. Największa tegoroczna drogowa inwestycja Dzierżoniowa realizowana jest w taki sposób, aby w jej trakcie zapewniony był dojazd do...

  Czytaj dalej
 • Oznakuj swój rower

  Specjalne oznaczenie na spodzie ramy Twojego roweru może pokrzyżować plany złodziejowi w przypadku jego kradzieży. Wystarczy zgłosić ją Sraży Miejskiej. Strażnicy rozpoczynają...

  Czytaj dalej
 • Widok osiedla i drogi osiedlowej

  Duże zmiany pomiędzy Korczaka a SP1

  Rozpoczyna się kolejna inwestycja Dzierżoniowa poprawiająca komunikację i zwiększająca liczbę miejsc parkingowych na osiedlach. Od środy w części Różanego zmieni się organizacja...

  Czytaj dalej
 • Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Grunt na własność – co trzeba wiedzieć?

  Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą skorzystać z ulgi przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dotyczy to gruntów pod lokalami mieszkalnymi.

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n

Nadchodzące wydarzenia

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajCloudy1°C

JutroCloudy1°C