Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

Czeskie klimaty - 20 lat współpracy z Lanškroun

24-10-2019

Spektakl „Švejk”, Dzień Filmu Czeskiego w kinie „Zbyszek”, otwarcie „Owocowego Skweru” z projektu „Owoce polsko-czeskiej współpracy”, biesiada czeska, a w poniedziałek sesja, na której starosta Lanškroun odbierze Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Tak wygląda program obchodów jubileuszu 20-lecia współpracy partnerskiej z Lanškroun.

Z czeskim miastem Lanškroun Dzierżoniów współpracuje od 1999 r. Wszystko zaczęło się od kontaktów Diory i Tesli oraz dzierżoniowskiego Zespołu Szkół Radiotechnicznych, tzw. "Radiobudy", i jej czeskiego odpowiednika. Dziś wspólne przedsięwzięcia naszych miast obejmują jednak nie tylko oświatę, ale także kulturę, sport, turystykę, realizowanie projektów unijnych oraz wymianę doświadczeń w zarządzaniu samorządem.

Placówki oświatowe realizują wspólnie projekty, takie jak np. współfinansowane przez Euroregion Glacensis "Żyjemy we wspólnej Europie" Szkoły Podstawowej nr 3 (2011-12), czy "Kultura bez granic" Zespołu Gimnazjów nr 3 (2011).

Współpraca obejmuje także działania ośrodków kultury, bibliotek i organizacji pozarządowych. Zespoły taneczne, wokalne i artyści zrzeszeni w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury biorą udział w wydarzeniach kulturalnych u czeskiego partnera i odwrotnie. Liderem wśród NGO zajmujących się współpracą mieszkańców jest Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa, które co roku we wrześniu uczestniczy w Lanškrounskiej Kopie – imprezie rekreacyjno-sportowej. Mieszkańcy Lanškroun przyjeżdżają za to do nas na TRAKT - Terenowy Rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki, którego Kopa była pierwowzorem.

Największym projektem polsko-czeskim był zrealizowany w 2018 r. projekt „DIORA-TESLA – polsko-czeska historia elektrotechniki”, który otrzymał ponad 136 tys. zł dofinansowania (koszt całego projektu to ponad 150 tys. zł). Oba nasze miasta słynęły niegdyś z branży radiofonicznej. To wspólny mianownik, który dziś, kiedy zakładów Diory i Tesli nie ma, warto było wyeksponować w inny sposób. W ramach projektu w Dzierżoniowie powstał szlak z odlewami radioodbiorników diorowskich, a w Lanškroun – części produkowanych przez Teslę. Teraz mieszkańcy i turyści w łatwy i przyjemny sposób mogą poznawać lokalną historię radiofonii. Czeski akcent turystyczny można też od maja 2018 r. podziwiać na szczycie Wielkiej Sowy – to rzeźba muflona podarowana przez artystów z Lanškroun.

Konsekwencją współpracy z Lanškroun było nawiązanie w 2004 r. partnerstwa z polskim miastem Serockiem, a w 2015 r. z miastem Hajdúszoboszló na Węgrzech. Oba te miasta są miastami partnerskimi Lanškroun. Dzięki tym kontaktom współpraca naszych miast stała się multilateralna.

W 2020 r. obchodzimy jubileusz 20-lecia współpracy pomiędzy Dzierżoniowem i Lanškroun. Jego symbolem stały się owocowe sady, które powstały w naszych miastach w ramach projektu „Owoce polsko-czeskiej współpracy” dofinansowanego z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. W Dzierżoniowie otwarcie Owocowego Skweru przy rzece Piławie przy ul. Kopernika odbędzie się 28 października o godz. 15.30. Serdecznie zapraszamy.

Obchodom jubileuszu towarzyszy cała seria wydarzeń kulturalnych. W piątek 25 października o godz. 11.00 będzie okazja do wysłuchania Fortepianowego Koncertu Muzyki Czeskiej Doroty Mól - Wypożyczalnia w Rynku. O godz. 18.00 w Kinoteatrze „Zbyszek” będzie można obejrzeć spektakl „Švejk” w wykonaniu Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku (odbiór darmowych wejściówek w kasie DOK).

W sobotę po otwarciu skweru o godz. 17.00 odbędzie się w Kinoteatrze otwarcie wystaw „Miasto Lanškroun” i „Fotografia. Radek Lepka”, a o godz. 19.00 Biesiada Czeska z muzyką na żywo grupy „Hec” i degustacją potraw czeskich. Wstęp 35 zł.
Dzień Filmu Czeskiego to z kolei trzy propozycje na niedzielę. O 15:45 obejrzymy „Sklep przy głównej ulicy” - dramat, wojenny, o 18.00 - „Adela jeszcze nie jadła kolacji” - komedia kryminalna, a o 20:00 - Ikaria XB1 – science-fiction.

W poniedziałek podczas sesji, która rozpocznie się o godz. 12.00, starosta Lanškroun Radim Vetchý odbierze Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Taki medal przyznano również polskiemu księdzu, duszpasterzowi z Lanškroun, Zbigniewowi Czendlikowi.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajFair18°C

JutroPartly cloudy16°C