Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

COVID-19 zmienia plany i finanse Dzierżoniowa

18-05-2020
Budżet obywatelski, duże wydarzenia kulturalne i sportowe, współpraca partnerska oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi - to obszary, w których w tym roku zajdą spore zmiany. Miasto szacuje, że tegoroczne wpływy do budżetu mogą być nawet o około 10 milionów niższe od planowanych.

Budżet obywatelski, duże wydarzenia kulturalne i sportowe, współpraca partnerska oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi - to obszary, w których w tym roku zajdą spore zmiany. Miasto szacuje, że tegoroczne wpływy do budżetu mogą być nawet o około 10 milionów niższe od planowanych.  

Ponieważ nie ma możliwości bezpiecznego przeprowadzenia głosowania i wcześniejszego promowania zgłoszonych do DBO zadań, w tym roku Dzierżoniowski Budżet Obywatelski nie będzie realizowany. Dotyczy to wyboru nowych zadań, bo te wskazane przez mieszkańców w ubiegłorocznym głosowaniu będą wykonywane. Przygotowany na ten cel milion złotych przeznaczony zostanie na pokrycie nieplanowanych wydatków spowodowanych koronawirusem oraz na likwidację starych pieców węglowych w mieszkaniach komunalnych.

Do końca roku DOK i OSiR nie zorganizują dużych imprez plenerowych. W ich miejsce przygotowywana jest oferta mniejszych wydarzeń, ale ich przeprowadzenie zależy od tego, jak zmieniać się będą obostrzenia spowodowane koronawirusem.

Pod dużym znakiem zapytania jest sprawa otwarcia basenu odkrytego. Najprawdopodobniej w tym roku nie będzie to możliwe ze względu na obowiązujący zakaz uruchamiania takich obiektów.

Miasto w porozumieniu z polskimi i zagranicznymi przyjaciółmi wspólnie zrezygnowało ze współpracy partnerskiej. Duże zmiany są także we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ponieważ ze względu na fakt, że przez koronawirusa lokalne organizacje pozarządowe w części lub w całości nie mogły realizować swoich zadań.

Ze względu na odczuwalnie niższe wpływy do budżetu, szacowane na kwotę około 10 milionów  zmiany obejmą także dzierżoniowskie inwestycje. Jednak tutaj trwają starania, aby były one jak najmniejsze, a szczegółowe informacje na ten temat pojawią się w najbliższym czasie.

Duża i ważna tegoroczna zmiana dotyczy też pracy przedszkoli w okresie wakacyjnym. Aby ułatwić pracującym rodzicom kwestię opieki nad dziećmi, opieka w prowadzonych przez miasto przedszkolach publicznych będzie zapewniona także przez cały lipiec i sierpień.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajRain14°C

JutroPartly cloudy19°C