Dzierżoniów

RSSRSS

Przejdź do: E-URZĄD

Logo Unii Europejskiej

MENU

Co wybiorą mieszkańcy w DBO 2019?

23-04-2019
Baner reklamujący budżet obywatelski

Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 1 kwietnia wpłynęło 14 propozycji zadań, realizację 12 z nich zespół ds. DBO ocenił pozytywnie. I to właśnie z nich będziemy wybierać, głosując w tym roku na 1, 2 lub 3 projekty.

W tym roku zmieniły się nieco zasady Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. To efekt sugestii uczestników dotychczasowych edycji. Zwiększyła się kwota, którą można było zaplanować na jeden projekt – z 300 do 450 tys. zł w przypadku projektów inwestycyjnych i do 50 tys. zł w przypadku projektów nieinwestycyjnych. Nowością jest również możliwość głosowania na więcej niż jedną propozycję.

Głosowanie ruszy 20 maja, skończy się 7 czerwca. Wyniki poznamy do 25 czerwca.

Jak zagłosować? To proste: na stronie www.dzierzoniow.pl w dniu głosowania zostanie uruchomiony specjalny moduł. Wystarczy kliknąć „Oddaj głos w DBO 2019” i wypełnić wymagane rubryki. Interaktywny formularz do głosowania zawiera numery, nazwy i krótkie opisy zadań oraz pola do wpisania imienia, nazwiska, numeru PESEL i imienia matki głosującego. Można zagłosować tylko raz, wybierając jedno, dwa lub trzy zadania z listy do głosowania.

Nie masz w domu komputera? Nic nie szkodzi! Możesz zagłosować w Biurze Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie lub w punkcie mobilnym – dmuchanym namiocie, który pojawi się kilkukrotnie w różnych punktach miasta i na Dniach Dzierżoniowa na terenie OSiR-u.

Zadania, na które można oddać głos w DBO 2019:

1. Park zabaw dla psów

 • lokalizacja: Park na os. Błękitnym
 • celem projektu jest stworzenie w przestrzeni parkowej ogrodzonej przestrzeni dla czworonogów z wydzieloną strefą wybiegu, rekreacyjną i treningową z torem przeszkód, podestami itd., w której można by było puścić psa luzem, by się wybiegał, zgodnie z przepisami i bez obaw, że będzie to komuś przeszkadzało.


2. Zatrzymajmy wodę w mieście – ogrody deszczowe w Dzierżoniowie

 • lokalizacja: Obiekty szkolne i inne obiekty miejskie (ogólnodostępne), także budynki mieszkalne.
 • ogrody deszczowe to rośliny hydrofitowe (odporne na zalewanie i suszę) posadzone w gruncie lub pojemnikach, oczyszczające wodę deszczową z dachów lub powierzchni nieprzepuszczalnych. Powodują transpirację wody, poprawiając mikroklimat, ograniczając szybki spływ wody do kanalizacji deszczowej, zalewanie itd.

3. Hip-Hop Festiwal

 • lokalizacja: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
 • projekt zakłada organizację koncertu muzyki hip-hop (przykładowi wykonawcy: Paluch, ReTo, Bedoes, Pro8l3m, Young Igi, Ja-rapowanie).


4. 2020 drzew w Dzierżoniowie w 2020 roku

 • lokalizacja: Tereny zielone należące do miasta, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa zakładów przemysłowych, ciągów pieszych, rowerowych i miejskich parkingów.
 • opis: Projekt dotyczy zakupu i nasadzenia ukształtowanych lub częściowo ukształtowanych sadzonek drzew na terenach miejskich.


5. Książkomat – urządzenie do samoobsługowego, całodobowego wypożyczania i zwrotu książek

 • lokalizacja: Centrum miasta lub okolice budynku filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
 • opis: Projekt zakłada uruchomienie książkomatu – całodobowego urządzenia do samodzielnego odbioru zamówionych książek, umożliwiające wypożyczenie i oddawanie książek z biblioteki o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy.


6. Sieć miejsc rekreacyjnych do gry w bule

 • lokalizacja: Okolice placów zabaw i parków przy ul. Złotej i ul. Sikorskiego, os. Kolorowym, Złotym, Różanym, Zielonym, Makowym i Andersa, Skwer Juniora i Seniora.
 • opis: Projekt zakłada budowę łatwo dostępnych miejsc rekreacyjnych o wymiarach 3 x 15 m lub 4 x 15 m, o różnych podłożach. do gry w bule w pobliżu największych skupisk mieszkaniowych w mieście.


7. Ławki solarne – dobra energia

 • lokalizacja: Np. pas zieleni nad rzeką Piławą, przy ul. Bat. Chłopskich, park przy murach miejskich. (skrzyżowanie Piłsudskiego i Miodowej i w okolicach synagogi), Aleja Bajkowych Gwiazd, plac zabaw na ul. Klonowej, park im. Kusocińskiego.
 • opis: Projekt zakłada montaż 6 ławek solarnych na terenie Dzierżoniowa. Posiadają one akumulatory ładowane przez moduły solarne, dwa złącza USB i ładowarkę indukcyjną, zapewniając mieszkańcom bezpłatny, przyjazny środowisku dostęp do energii. Dodatkowo są wyposażone w stojaki na rowery, co zwiększa komfort poruszania się po mieście rowerzystów.


8. Wesoły Skwer

 • lokalizacja: ul. Wesoła, działka 772/1.
 • opis: Utworzenie placu zabaw dla dzieci z elementami siłowni plenerowej – miejsca spotkań młodzieży, dzieci i seniorów (montaż min. 2 huśtawek na bezpiecznym podłożu, „małpiego gaju” ze zjeżdżalniami, pajęczyny do wspinaczki i min. trzech urządzeń do ćwiczeń, koszy na śmieci i ławek).


9. Filmowe poranki w kinie „Zbyszek”

 • lokalizacja: Kino „Zbyszek”.
 • opis: Projekt zakłada organizację projekcji filmowych dla rodzin z dziećmi w niedzielne poranki co drugą niedzielę ok. godz. 9.30 z przyciszonym dźwiękiem i przygaszonymi lekko światłami. Miałyby to być seanse klasycznych bajek dla dzieci.


10. Wielka Pompa

 • lokalizacja: Rynek, miejsce po kiosku z ogródkiem piwnym.
 • opis: Montaż ponad 2-metrowej pompy ulicznej, która poza walorami estetycznymi miałaby też funkcję użytkową, będąc źródłem wody z 4 mosiężnych, bezkurkowych wylewek. Pompa miałby być umieszczona na cokole na ażurowym postumencie. Byłby to akcent nawiązujący do historii miejsca, gdzie znajdowała się w przeszłości ogólnie dostępna pompa uliczna.


11. Aranżacja zieleni fragmentu dzierżoniowskiego Rynku

 • lokalizacja: Część rynku wydzielona z ruchu samochodowego.
 • opis: Zadanie obejmuje wprowadzenie do części rynku gazonów/donic z drzewami i kaskadowych konstrukcji kwiatowych z nasadzeniami jednorocznymi, które ożywią przestrzeń, ujednolicenie ławek i koszy na śmieci oraz stojaków na rowery.


12. Budowa placu zabaw

 • lokalizacja: ul. Szkolna 24, teren OPS-u (byłej SP 3).
 • opis: Projekt dotyczy przygotowania terenu i montażu urządzeń do zabawy dla dzieci. Powstałe miejsce rekreacyjne ma zaspokoić potrzeby mieszkających w okolicy rodzin z dziećmi, bo najbliższe place zabaw znajdują się w okolicach Rynku i os. Kolorowego.

Polecane informacje:

 • W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Stało się to podczas mszy odprawianej w partnerskim Lanškroun.

  Medal miasta dla księdza Zbigniewa Czendlika

  W obecności Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Czechach Barbary Ćwioro i przedstawicieli Dzierżoniowa ksiądz Zbigniew Czendlik odebrał 19 stycznia Medal za Zasługi dla Miasta...

  Czytaj dalej
 • Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych, to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował w 2020 roku.

  Zobacz tegoroczne inwestycje Dzierżoniowa

  Przebudowa dróg na os. Kolorowym, modernizacja ul. Złotej i budowa sieci interaktywnych przejść dla pieszych to najważniejsze inwestycje drogowe, które Dzierżoniów będzie realizował...

  Czytaj dalej
 • Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Dzierżoniów - miliony, które zmieniają miasto

  Ubiegły rok był wyjątkowo dobry dla finansów Dzierżoniowa. Ze środków unijnych i krajowych miasto zdobyło ponad 10 milionów złotych.

  Czytaj dalej
 • Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu. Jakie jeszcze działania podejmował Dzierżoniów w walce ze smogiem?

  W Dzierżoniowie ubyło „kopciuchów”

  Prawie sto pieców węglowych zastąpiono w minionym roku ekologicznym sposobem ogrzewania. To efekt „Programu Małych Ulepszeń” i zmiany ogrzewania w zamian za ulgę w czynszu....

  Czytaj dalej

Kalendarz wydarzeń

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń

Galerie zdjęć Dzierżoniowa

Pogoda

DzisiajPartly cloudy10°C

10°C

JutroPartly cloudy11°C